Informacija apie startupus Lietuvoje

Iš visų XXI amžiaus vertybių turbūt vertingiausia yra informacija. Tie, kurie laiku ir vietoje gauna reikalingą informaciją, gali pasiekti įspūdingų rezultatų, nes turi pranašumą prieš tuos, kurie viską bando padaryti patys bandymų ir klaidų keliu. Šis principas labai aktualus pradedančiajam verslui, kuriam dar daug ko reikia išmokti… Seniau lietuviai dainuodavo „nepabuvęs artojėliu, nebus geras kareivėlis…“, o dabar viskas veikia kiek kitaip – jau sulaukęs pilnametystės vaikinas ar mergina gali būti milijonierius, jei tinkamai sugebėjo parduoti savo idėją.

Startupai Lietuvoje yra 2011 metų naujiena. Būtent per praeitus metus pradedantysis verslas pradėjo vadinti save startupais, nors daugelis iki galo nesuvokia, ką šis terminas reiškia ir kodėl jis toks „stebuklingas“. Lietuva Europos ir Pasaulio technologinių verslų ir investavimo plėtros žemėlapyje ir toliau lieka gili provincija. Giliau, tik Afrikos šalys, nors ir tai ne visos… O juk ministras pirmininkas, nuvažiavęs į IT centrus Europoje ir JAV, gyrėsi, kad Lietuvoje tiek daug kvalifikuoti IT specialistų. Žodžiu, dar turime kur tobulėti, kur stiebtis. Estų gal ir neaplenksime, bet kai kuriose vietose jiems nosį dar galime nušluostyti.

Taigi, grįžkime prie informacijos apie startupus. Vos tik jūsų mintyse sukirba verslo idėja, iš karto galite apie tai papasakoti visiems tam tikrose startuolių bendruomenėse ir informaciniuose kanaluose. Pabandysiu pateikti svarbiausių informacinių resursų sąrašą, kurį turėtų žinoti visi – tiek pavieniai idėjų gimdytojai, tiek investuotojai.

Iš pat pradžių vienas žmogus susapnuoja arba kitaip sugeneruoja idėją. Didžiausias iššūkis Lietuvoje – ja pasidalinti. Idėją pristatyti galima dviem būdais – per vykstančius startuolių renginius arba tiesiog internete, įvairiose startuolių bendruomenėse. Apie renginius galima sužinoti tose pačios startuolių bendruomenėse ir keliuose puslapiuose. Pirmoji bendruomenė, kurioje reikėtų apsilankyti ir užsiregistruoti – Starters.lt. Čia galima registruotis ir pavieniams nariams, ir jau sugalvotoms idėjoms, nesvarbu, ar jos turi veikiantį prototipą, ar ne.

Lietuvoje startupų informaciją bando apjungti fondas VersliLietuva.lt su savo daugybe iniciatyvų. Pirmiausiai įvairios informacijos reikėtų ieškoti būtent ten. Informacijos apie verslo pradžią tikrai daug, kad net galima pasiklysti. Artimiausiu metu VersliLietuva ketina pristatyti ir savo informacinį puslapį apie startupus Lietuvoje.

Dažnai startupas prasideda nuo vieno žmogaus, kuris yra tam tikros srities profesionalas – freelanceris (lietuviškai – laisvadarbis). Tokie pavieniai profesionalai dažnai ieško ir klientų internetu ir galimų partnerių, todėl jiems pasiskelbti apie save – būtina. Čia turėtų padėti jau minėtas Starters.lt ir DirbaLaisvai.lt. Ar iš tikrųjų laisvadarbystė yra tau gali susivokti praleidęs keliolika minučių specialiame laisvadarbystės propagandos puslapyje GaliuDirbtiSau.lt, kur freelanceriai pasakoja savo sėkmės istorijas ir skatina dirbti sau tam tikrų specialybių žmones.

Lietuvoje yra jau 3 bendradarbystės (co-working) centrai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Bene aktyviausias iš jų yra HUB Vilnius, kuriame tiek frylanceriai, tiek komandos gali pradėti realiai dirbti. Tai vieta, kurioje mezgami kontaktai, dalinamasi patirtimi. HUB Vilnius išgarsėjo pastaruoju metu, kai pradėjo kas mėnesį organizuoti HUBcamp renginius, kurių metu savo idėjas pristato ir startupai, ir investuotojai, startupų renginių organizatoriai ir šiaip įdomūs žmonės. HUB Vilnius yra pasišovęs tapti rimtu pagalbininku kuriant savo verslą ir ieškant kontaktų, tad jo buvimas yra itin reikšmingas Lietuvos pradedančiojo verslo ir laisvadarbių gyvenime.

Kaip bebūtų gaila, jau yra ir internetinių „lavonėlių“ – apleistų projektų, kurie turėjo perspektyvą, bet dėl asmeninės iniciatyvos ir laiko stokos jie nustojo vystęsi. Tokius galėčiau paminėti tris – Startuoliai.lt (startupų naujienos), Genijai.lt (verslo idėjų paskelbimas) ir Freelancer.lt (laisvadarbiai). Skambūs pavadinimai, seniai atnaujintas turinys prašyte prašosi būti priglaudžiami po kokiu rizikos kapitalo vystymo fondo sparneliu.

Turime ir startupams skirtą leidinį ir elektroninį žurnalą, kuriame pateikiami įdomųs straipsniai apie pradedančiuosius verslus ir jų specifiką. Tai žurnalas BZNstart, kuris vis labiau ir labiau skinasi kelią į Lietuvos žiniasklaidos rinką.

Ir pabaigai – vienas vienintelis puslapis, kuriame atsidurti reiškia būti žinomam – Baltijos startupų žemėlapis.  Lietuva ten puslapio apačioje…

Neabejoju, kad yra dar ne vienas startupams naudingas puslapis, tad tikiuosi, kad pasidalinsite juo komentaruose.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *