Mikro-tinklaraščiai (micro-blogging) per pastaruosius metus pakeitė nemažai žmonių gyvenimus ir likimus. Žvaigždės tapo dar žvaigždiškesnėmis, nes gavo unikalią galimybę bendrauti su savo gerbėjais. Verslas gavo puikų nemokamą įrankį klientų aptarnavimui. Marketingo specialistai – būdą pasiekti nuomonės formuotojus (lead), narcizai – neribotas erdves savęs demonstravimui… Tam didžiausią įtaką turėjo ir tebeturi trečias pagal dydį socialinis tinklas pasaulyje – Twitter.

Mikro-tinklaraščio (nevadinsiu micro-blogingu, nes tai netaisyklingai lietuviškai) pagrindinis principas – sutalpinti savo žinutę į ribotą kiekį ženklų. Populiariausias kiekis – 140 ženklų. Tai yra tiek, kiek seniau buvo galima parašyti SMS žinutėje, todėl natūralu, kad mikro-tinklaraščiai yra labai plačiai vartojami mobiliuosiuose įtaisuose (tarp jų ir telefonuose). Mikro-tinklaraštis pateikia tik įvadą į informaciją su nuoroda į pilnus šaltinius. Nenuostabu, kad dižioji dalis turinio yra ne vien tik žmogaus nuotaikų kaitos atspindys, ginčai su kitais žmonėmis, bet ir įdomaus turinio pristatymas. Kai kurie web 2.0 ekspertai mikro-tinklaraščius laiko ir socialinių nuorodų įrankiais.

Lietuvoje mikro-tinklaraščiai dar nespėjo labai paplisti. „Čiulbesiai“ vis dar neįgavo tokio masto kaip JAV, tačiau prielaidos ir sąlygos jiems populiarėti tikrai yra. Norėčiau apžvelgti populiariausius lietuviškus mikro-tinklaraščius, kurių turime ne vieną ar du, bet 4.

Blake.lt – didžiausios ir populiariausios blogofermos Blogas.lt kūrėjų darbas. Vienas iš pagrindinių funkcijų – galimybė sinchrinizuoti Twitterio žinutes. Jei parašai Blakė.lt, ta pati žinutė iškeliauja ir į nurodyta Twitterio anketą. Galima siuntinėtis ir privačias žinutes.

Vibe.lt – pirmasis mikro-tinklaraštis Lietuvoje, labiau akcentuojantis žinučių rašyma mobiliuoju telefonu. Beje, jis irgi turi sinchronizavimo su Twitteriu galimybes.

Frype Plepys – uždaras mikrotinklaraštis po vieno populiariausių socialinių tinklų Frype sparneliu. Nepaisant uždarumo, jis turi unikalią savybę, būdingą socialinių žymų sistemos – į tinklaraštį įdiegiamas nedidelis įskiepis, leidžiantis bet kurį patikusį puslapį nusiųsti į Plepio bendrąjį srautą. Šį programėlė veikia didžiausiuose informaciniuose portaluose Delfi.lt ir Lrytas.lt, taip pat VZ.lt, 15min.lt ir t.t.

share-frype

Skruzdelynas.lt – neseniai atsiradęs mikro-tinklaraštis. Nepaisant skandaliuko dėl vartotojų, jis turi vieną įdomią funkciją – atskirti žinutes su nuorodomis ir nuotraukomis.

160.lt – naujausias Twitter „klonas”, kuriame leidžiama bendrauti ne 140, bet 160 simbolių ilgumo žinutėmis. Kol kas šis mikro-tinklaraštis dar visai naujas, bet greitai tai gali pasikeisti. Yra patogi funkcija prikabinti nuorodą, foto ar video. Kuriant anketą avataras automatiškai paimamas naudojant Gravatar sistemą (jei žmogus yra ten prisiregistravęs), bet tvarkant anketą jį galima pasikeisti.

Kol kas turime šiuos mikro-tinklaraščius, kurie padeda vartotojams išreikšti save 140-čia simbolių. Tobulėjant mobiliesiems įrenginiams, šios paslaugos taps neatskiriama bendravimo dalimi, kaip kad dabar yra SMS ar MMS. Bus iš tiesų įdomu pasižiūrėti. O dabar eime pasižiūrėti, kas ką ten „čiulba“ (angl. Tweet).

Jei yra dar kokių savarankiškų „čiulbesių“ portalų, praneškite. Savarankiški reiškia, kad tai nėra vien tik socialinio tinklo statusų atnaujinimų sąrašas, kurį turi visi didžiausi ir populiariausi socialiniai tinklai.

Related Posts

One thought on “Lietuvos Web 2.0: mikro-tinklaraščiai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *