Lietuvos Web 2.0: asmeninės kūrybos portalai

20091010poetryRašytoju laikomas tas žmogus, kuris be Dievo dovanos valdyti plunksną ir savo užmojo mintimis keisti pasaulį, savo kūrinius išspausdina viešai knygose, laikraščiuose, žurnaluose. O kaip publikavimas internete? Jei žmogus publikuoja savo kūrybą virtualiai, ir padaro ją prieinamesnę nei 1000 egzempliorių savo lėšomis išleista poezijos knygutę, ar jis gali būti vadinamas poetu ar rašytoju? Tikriausiai gali, tik kitas klausimas, ar jo kūryba turi kokią meninę, o tuo labiau išliekamąją vertę?..

Nesu literatūros kritikas, ir nesiimsiu vertinti kitų raštų kokybės, bet pabandysiu apžvelgti lietuvos „internetinių“ poetų, dramaturgų, rašytojų, eseistų ir kitokio plauko rašto meno atstovų pamėgtus asmeninės kūrybos portalus. Paradoksas, bet pirmiausia internete pasirodė ir ilgiausiai išliko mano asmeninės poezijos nuotrupos, negu straipsniai apie technologijas. Tai buvo lietuviško antros kartos žiniatinklio (web 2.0) pradžia, nes 1997 metais asmeninių dienoraščių (šie davė pradžią dabartiniams tinklaraščiams-blogams) dar nebuvo. Tuomet vienas iš populiariausių lietuviškų puslapių buvo el. žurnalas Vartiklis, kurį 1996 metais pradėjo Lietuvos interneto tėvu vadinamas Jonas Skendelis, kuriame ir buvo surinkti pirmieji poezijos ir kitokios kūrybos trupinėliai. Autoriai savo poeziją atsiųsdavo el. paštu, o redaktorius juos sudėdavo rankomis į statinius HTML puslapius. Tada kūrėsi patys pirmieji lietuviški puslapiai.

Deja, „Vartiklis“ neišsivystė į šiuolaikinį kūrybos ir įdomių tekstų portalą. Jis taip ir liko toks, koks buvo užkonservuotas po domenu www.spauda.lt.

Kitas projektas, kurį 2001 metais irgi nuo el. konferencijų pradėjo Vidmantas Nuolaida, išliko iki šiol – KitoKs.lt. Tiesa, asmeninė kūrybos svetainė tada buvo pasiekiama rasyk.kitoks.lt adresu. Vėliau ji gavo atskirą domeną ir tapo populiariausia asmeninės kūrybos svetaine Rašyk.lt.

Rasyk.lt – rimtos literatūros portalas, kuriame pagrindiniu smuiku griežia kūrėjai. Taip pat pateikiamos ir knygų anotacijos, meno naujienos, rašytojų biografijos.

Zaliazole.lt – dar viena virtuali kūrėjų bendruomenė, kurios nariai gali publikuoti savo kūrybą. Daugiausiai patalpinta, aišku, poezijos kūrinių.

Pertrauka.lt – moksleivių kūrybos portalas skirtas tik besimokančiųjų mokykloje saviraiškai skatinti. Tai Rašyk.lt dukterinis projektėlis.

kurybingi.lt – virtuali bendruomenė nepripažintiems kūrėjams. Tikslas tas pats – suteikti galimybę registruotiems autoriams publikuoti savo kūrinius bei leisti juos komentuoti.

debesyse.lt – nedaug kūrinių talpinanti virtuali bendruomenė.

Nemažai autorių savo literatūrinius bandymus publikuoja savo tinklaraščiuose, tačiau toks saviraiškos būdas dažnai pastebimas tik ištikimiausių autoriaus tinklaraščio skaitytojų. Asmeninės kūrybos portale susirenka žmonės, kurie vertina asmeninę kūrybą, ja domisi, todėl norint pradėti rašytojo karjerą, patogiausia tai daryti būtent publikuojant savo kūrinius aukščiau išvardintuose portaluose.

Reiktų nepamiršti, kad tokiuose portaluose kūryba publikuojama be atlygio, dažniausiai jos neperžiūri joks redaktorius, todėl gali pasitaikyti paprasčiausių gramatinių ir stiliaus klaidų (spausdinimo arba tiesiog autoriaus beraštingumas). Visuose išvardintuose portaluose tekstai publikuojami nelabai paisant esminių optimizavimo paieškoms reikalavimų (tinkamas puslapio pavadinimas ir raktažodžiai, puslapio adresas sudarytas iš raktažodžių, o ne skaitmenų ir t.t.), todėl kūrinius sunkoka aptikti paieškos sistemose. Visa tai – ištaisomi dalykai, todėl belieka tik džiaugtis, kad Lietuvoje vis dar yra rašančiųjų.

Jei žinote kur dar galima publikuoti savo kūrybą, praneškite apie tokias bendruomenes komentaruose.

Related Posts

One thought on “Lietuvos Web 2.0: asmeninės kūrybos portalai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *