Elektroninė komercija Lietuvoje – istorija

Internetą Lietuvoje pradėjau sekti nuo 1997 metų rugsėjo mėnesio, kai VU Žurnalistikos institute dabar žymiausias Lietuvos blogeris Džiugas Paršonis paaiškino, kaip įsijungti kompiuterį ir kaip nueiti į Netscape naršyklę. Jau 2000 metais pradėjau pats kurti savo puslapiukus ir susiradau žurnalisto darbą įmonėje „Penki Kontinentai”, kuri garsėjo ne tik ekscentrišku direktoriumi Idraku Dadašovu, bet ir savo internetiniais sprendimais, kurie buvo labai inovatyvūs. Tuo metu I.Dadašovo ilgos kalbos ir pamokymai darbuotojams sukosi apie elektroninę komerciją ir kaip ateityje ji išpopuliarės. Išėję už direktoriaus kabineto durų, ne vienas sukiojo smiliumi prie smilkinio, nes jo kalbos atrodė nerealios ir neįgyvendinamos. Deja, Idrakas Dadašovas buvo teisus. Po 10 metų Lietuvoje priviso apie 600 interneto parduotuvių, nors perkančiųjų rinka – mažesnė nei 500 000.

I. Dadašovas jau 2000 metais labai visiems rodė ir gyrėsi vienu savo projektų – Books.lt, kuriame jau tada buvo galima pirkti knygas rusų kalba programuotojams ir dar bala žino kam. Taip pat ir kompaktinius diskus. Books.lt turėjo ir anglišką bei rusišką versijas, o užėjus į „Penkių kontinentų” knygyną nuolat matydavau krūveles knygų, paruoštų siuntimui. Štai kaip atrodė puslapis 1998 metų gruodžio 5 dieną (ankstesnios išvaizdos nepavyko rasti):

Books.lt domenas buvo įkurtas 1997 metais spalio 28 dieną. Taigi 1997 metus galima laikyti lietuviškos elektroninės komercijos pradžia. 1999 metais jau buvo galima atsiskaityti ir VISA bei MasterCard kortele. Tai įrodo tame pačiame Books.lt Pagalbos skyrelyje esantys paveiksliukai. Šiame puslapyje aiškinama ir kas yra elektroninė komercija. Nors puslapio vaizdelis ir 1999 metų, tačiau copyright informacija yra nuo 1998 metų, taigi tekstai gali būti parengti dar 1998-siais.

Elektroninė komercija buvo ne vien tik „Penkių Kontinentų” rūpestis. Tai patvirtina ir kitos didelės įmonės puslapis. Sonex svetainėje (jo tada buvo pasiekiama per kito didelio interneto paslauugų tiekėjo Balt.net subdomeną sonex.balt.net) siūloma prekes užsisakyti ir internetu.Kaip tik tais metais Sonex pradėjo prekybą lietuviškais Vector kompiuteriais.

Gaila, nepavyko rasti vaizdo, kaip tada atrodė pati Sonex el. parduotuvė, tačiau pats kvietimas rodo, kad joje buvo galima užsisakyti kai kurias pardavinėjamas prekes.

Tiesa, prekyba internetu vyko dar nuo seniau. Čia labai didelės įtakos turėjo pirmasis mobiliųjų telekomunikacijų operatorius Omnitel (Omnitel.net domenas įkurtas dar 1995 rugpjųčio 11 dieną). Štai vaizdelis iš 1997 metų gruodžio 11 dienos internetinio archyvo:

Atkreipkite dėmesį į skyrelį „Skelbimai”. Jame jau buvo sugrupuoti asmeniniai skelbimai pagal tam tikras kategorijas. Nemažai skelbimų būdavo patalpinta pačių įmonių darbuotojų, kurie turėjo priėjimą prie interneto, tad prekyba internetu (prekyba – ne tas pats kas elektroninė komercija, nes C2C skiriasi nuo B2C) pradėjo vykti jau 1997 metais. Savo kainas skelbė ir kitos įmonės savo puslapiuose, tačiau jos prekybą vykdė daugiausiai savo parduotuvėse (kompiuterių kainos 2007 metų gegužės 24 d.). Kainininkus atsisiųsti buvo galima ir Excel formatu.

Tais laikais priėjimas prie interneto didžiuosiuose miestuose buvo gan ribotas, tačiau čia reiktų paminėti Atviros Lietuvos fondą, kuris pradėjo nemokamai teikti ne tik skaityklos, bet ir el. pašto paslaugas. 1998 metais pats tikrai turėjau el. paštą su galūne osf.lt. Štai, kaip atrodė jų puslapis 1997 metų sausio 24 dieną.

Nors internetu besinaudojančiųjų buvo labai mažai, tačiau Lietuva nuo pasaulinių tendencijų tuo metu atsiliko labai nedaug. Tiesa, el. komercija atsiliko 2 metais (pirmieji internetu pradėjo prekiauti amerikiečiai per Amazon.com interneto svetainę 1995 metais). Nereiktų pamiršti, kad buvo praėję vos 5 metai, kai Lietuva buvo laisva šalis – 1993 metais Lietuvos teritotiją paliko paskutiniai Sovietų Sąjungos kariai, buvo vykdoma ekonominė blokada, keitėsi valiuta į laikinuosius talonus „vagnorkes” ir t.t.

Kas iš viso jau buvo internete nuo 1996 metų? Pirmasis lietuviškų svetainių katalogas Online.lt, kurį iki šiol prižiūri įkūrėjas Vladas Palubinskas, jau tada rodė visai nemažai įmonių ir resursų. Tarp jų galima rasti ir dabartines dideles įmones, tačiau dar daugiau įmonių jau nustojo egzistavusios.

Gal būtų visai neblogai skirti šiek tiek daugiau laiko ir pakalbėti su senaisiais internetininkais gyvai. Gal Idrakas Dadašovas, Vladas Palubinskas, Jonas Skendelis ir kiti senieji „vilkai” prisimintų ir nepavykusius elektroninės komercijos projektus. Visi miestai juk pastatyti ant seniau ten buvusių kaimų griuvėsių. Panašiai vystosi ir interneto puslapiai. Juk iki šiol veikia Pirk.Penki.lt ir Eshop.Atea.com – kažkada buvę books.lt ir sonex.balt.net.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *