Lietuvos Web 2.0: nuotraukų galerijos

Viena iš populiariausių vartotojų generuojamos informacijos formų yra asmeninės nuotraukos su įvairiais vaizdais – tiek asmeninio pobūdžio (įdomios to asmens pažįstamų ratui), tiek bendrinio (gamtos vaizdai, natiurmortai, aktai, fotomontažai ir t.t.). Ne veltui sakome „geriau vieną kartą pamatyti, negu dešimt kartų išgirsti“. Internetas, atrodo, yra puikiausia terpė nebelaikyti nuotraukų savo apdulkėjusiuose albumuose, bet dalintis skaitmeninėmis versijomis laisvai su visu pasauliu.

fotoIš antrosios kartos žiniatinklio bokštelio žiūrint, visos vartotojo nuotraukos turi vertę. Nekalbu apie legendines foto su į vandenį nusileidusiu lėktuvu, išgarsinusias Twitterį daugiau, nei drąsų pilotą, kurio meistriškumo dėka pavyko išsaugoti nemažai gyvybių. Kalba eina apie kasdienines nuotraukas su uždaram ratui ar visiems įdomiais vaizdais.

Pasaulinės tendecijos šioje sferoje yra aiškios. Čia ryškiai karaliauja Flickr, PhotoBucket, Picasa, Webshots, SmugMug, Zooomr, Fotki ir šimtai kitų. Visos šios sitemos skirtos pasidalinti savo fotografijas su kitais sukuriant albumus, suteikiant jiems žiūrimumo teises ir patalpinant ten savo fotografijas su aprašymais, žymomis, veidų žymėjimais ir kitomis navigaciją palengvinančiomis priemonėmis. Aišku, galima norimą fotografiją ir atsispausdinti internetu.

Lietuvoje situacija šiek tiek kitokia. Pirmiausiai akcentuojama nuotraukos spausdinimo paslauga, o tik į trečią vietą eina dalinimasis su draugais viešuose albumuose. Kas gi antroje vietoje? Tų pačių nuotraukų dėliojimas ant įvairiausių suvenyrų – puodelių, marškinėlių, dėlionių ir t.t. Taigi pabandykime suskirstyti lietuviškus foto portalus į 3 grupes: nuotraukų dalinimosi portalai, nuotraukų spausdinimo portalai su galimybe dar ir paviešinti savo nuotraukas ir foto talpyklos (Image Hosting). Visi jie gana panašūs, tačiau skiriasi jų paskirtis ir tikslai:

  • Foto dalinimasis – pagrindinė funkcija dalintis gražiomis fotografijomis, gauti komentarų iš kitų bendruomenės narių, lengvai išpublikuotį į socialinius tinklus, gal net prekiauti autorystės teisėmis, kai už profesionalų nuotraukos panaudojimą komerciniais tikslais prašoma užmokesčio.
  • Foto spausdinimas – pagrindinė funkcija yra leisti vartotojui registruotis ir susidėti fotografijas, paruošti jas atsispausdinimui. Jei vartotojas pageidauja, gali savo fotografijas ir paskelbti viešai. Yra keli spausdinimo portalai, kurie apsiriboja tik spausdinimu, viešųjų albumų funkcijos neturi.
  • Foto talpinimas – pagrindinė funkcija yra suteikti vietą serveryje tiems, kas noti kažkur internete laikyti savo fotografijas ir jas naudoti forumuose, tinklaraščiuose ar kituose puslapiuose, kurie neleidžia įsikelti fotografijos iš savo kompiuterio. Patogumo dėlei šalia kiekvienos foto pateikiamas HTML nuorodos kodas, tiesioginė nuoroda į foto failą, tiesioginė nuorodą į viešąjį nuotraukos puslapį bei forumuose naudojamą BB kodą.

Pasižiūrėkime, kokius portalus turime Lietuvoje.

Foto atsispausdinimui

Pasižiūrėkime, kur galime viešinti savo nuotraukas. Spaudos kokybės ir kainos, deja, nedomina…

Foto.katalogai.lt – labai keista, kai surinkęs Foto.lt patekau į šį puslapį. Atrodo Fuji atstovybė nusprendė daugiau nebetęsti šio projekto. Gaila…

Foto.Delfi.lt – didžiausio ir lankomiausio Lietuvos portalo skyrelis skirtas fotografijoms dalintis. Į šį skyrių papuolė todėl, kad jis aktyviai reklamuojamas, bet ne savo nuotraukų dalinimosi funkcijomis ir didžiausia bendruomene, bet patraukliausia kaina už 1 fotografijos atspausdinimą.

Fotofabrikas.lt – portalas turi gana įdomią fotografijos mėgėjų bendruomenę, kuri be spausdinimo ir naujausių fotoaparatų aptarimo gali dar ir paviešinti savo fotomeną.

eFoto.lt – dar viena fotografų bendruomenė su galimybe viešinti savo nuotraukas.

Foto dalybos ir prekyba

Iki Flickr lietuviškiems fotografijų dalybų (photo sharing) portalams dar tolokai, tačiau pasižiūrėti yra į ką.

Images.lt – fotografijas čia galima pirkti ir parduoti, ne vien tiktai dalintis su kitais bendruomenės nariais.

FotoKūdra.lt – populiariausias fotografijų ir fotomeno dalybų portalas Lietuvoje su unikaliomis funkcijomis, kurių viena – foto dienoraščiai (tinklaraščiai). Įkelta 300 tūkstančių fotografijų, bendruomenė veikia nuo 2006-jų ir vienija daugiau nei 12 tūkstančių narių. Tikrai verta dėmesio.

FotoSodas.lt – dar viena nuotraukų prekybos internetu tarnyba. Joje savo nuotraukas gali pardavinėti ne vien tik profesionalūs fotografai, bet ir kiekvienas norintis. Taip pat yra ir nemokamų nuotraukų galerijos.

Fotoartele.com – skambus pavadinimas meniškų nuotraukų dalybų portalui, tačiau pasižiūrėti yra į ką. Portalo dizainas labai paprastas, bet gal tai ir gerai, nes pagrindinė informacija ne kokie išraitymai, o talpinamos foto.

Fotke.lt – keista, bet 200MB vietos nuotraukoms yra labai mažai. Būtent tiek siūlo Fotke.lt nemokamai. Rašant šį straipsnį portalas neveikė, nes ieškojo didesnių serverių.

Fotoz.lt – neribotos vietos nuotraukų dalinimosi portalas.

Fotki.com Lietuva – lietuviška Fotki.com versija su lietuviškomis žymomis, nariais ir sąsaja.

Foto talpyklos

Nagrinėsime tik foto failams skirtas talpyklas. Bet kokių formatų failų talpyklos bus aprašytos artimiausiu metu.

Part.lt – foto talpykla su galimybe redaguoti patalpintas nuotraukas ir kurti albumus.

Pics.lt – paprasta foto talpykla su nuorodomis į pačia foto, BB ir HTML kodus.

foto.terpe.lt – tik 2 mygtukai ir nuotrauka internete. Kažkodėl šalia nuotraukos pateikiamas tik BB kodas, o HTML kodo nėra.

Paveiksliukai.net – sustabdytas projektas, nors niekada aktyvus labai ir nebuvo…

iPix.lt – turbūt didžiausia paveikslėlių talpykla Lietuvoje, turinti ir savo forumą.

78.lt – nemokama talpykla, leidžianti iš karto patalpinti 5 nuotraukas ir nustatyti jų redagavimą.

V7.lt – dar viena talpykla, neišsiskirianti niekuo.

Pico.lt – talpykla su viešaisiais nuotraukų albumais.

Bloom.lt – dar viena niekuo neišsiskirianti talpykla.

Imghost.lt – nuotraukų įkėlimas anonimiškai ir su registracija.

Tikrai nepaminėjau visų, tad prašau skaitytojų pagalbos. Jei šiame sąraše nėra jums žinomo portalo, praneškite apie jį komentaruose – pasižiūrėsiu ir, jei iš tiesų tinkamas į šią kategoriją, būtinai įdėsiu.

Related Posts

5 thoughts on “Lietuvos Web 2.0: nuotraukų galerijos

  1. suprantu kad tai yra darbas suprantu kad rashai uz pinigus.. bet maruxz …. kada tu plia suvosi jod didzioji soc tinklu dalis buvo sukurta kai pamenines informacijos vogimo priemone? pazek i savo friend lista feisbuke ar myspace ir suvoksi jog net kankinamas XUJ prisiminsi visuskurie ten yra… o cia ir fotkes yr… 😀 na toliau galim privaciai pavystyt tema 😀

    1. Izno, čia man niekas nemoka, aš iš idėjos rašau… Nesitikėjai, ple? 😉 Bet tavo pointas geras – kuo skiriasi informacijos DALYBOS nuo VOGIMO? O gi tuom, kad dalybos yra dar blogesnis dalykas, nes nuknistą nuotrauką visur kaip savo paplatinam. Paprastai vagys savo pavogtų daiktų viešai ilgą laiką nerodo… Nu ir turėt naglumo reikia šitaip afišuotis…

  2. Maruxz, manau tau reikėtų rasti kitą užsiėmimą, nes rašai tokiomis temomis, kurios mažai kam aktualios, iš esmės turi mažai patirties, į viską žiūri paviršutiniškai. Susidaro įspūdis, jog tai apie ką rašai tu, šiek tiek pagūglinęs galėtų parašyti bet kuris internautas. No offence, tiesiog nuoširdus patarimas.

    1. pagooglinti dar reikia mokėti, nes Lietuvoj Googlas ne viską žino. Parodyk man profus, kurie irgi apie tai rašo ir aš su mielu noru iš jų pasisemsiu patirties 🙂 Jos per 10 metelių interneto sprendimų srityje turėjau jau šiek tiek įgauti…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *