Lietuviškas video portalas atsirado anksčiau už YouTube.com

Toliau dalinuosi savo prisiminimais apie Lietuvos interneto istoriją. 

Turbūt nelabai žinojote, kad vaizdų dalinimosi ir laikymo puslapį lietuviai turėjo anksčiau nei atsirado Youtube.com. Tiesa, lietuviškasis variantas mirė, o buvusių PyPal darbuotojų kūrinys, nors ir nebuvo originalus, gyvuoja puikiai ir tikrai dar ilgai gyvuos. O juk galėjo būti viskas kitaip…

2001 metai Lietuvos internete buvo sėkmingi. Lietuviai ir toliau veržėsi į InfoBalt parodą pasižiūrėti naujausių kompiuterių, tuo tarpu kai kurios lietuviškos bendrovės jau dalyvavo užsienio parodose. Kaip visada „Penki Kontinentai” turėjo savo atskirą stendą „Cebit” parodoje Hanoveryje, Vokietijoje. Būtent ši bendrovė Lietuvoje buvo viena iš inovatyviausių interneto projektų srityje. Jos inicijuoti projektai buvo nelabai išvaizdūs, tačiau labai novatoriški. Deja, tai ne tik jiems nepadėjo, bet ir trukdė… Jei interneto projekto kūrėjai netiki savo projekto reikalingumu ir perspektyvomis, o tik aklai vykdo inovatyviomis idėjomis apsikrovusio vadovo nurodymus, deja, tokiam projektui lemta žlugti. Dabar, kai šitiek prirašyta apie „start-upus”, tai atrodo gana natūralu, tačiau 2001 metais vyko pirmoji dotkomų krizė ir tikrai niekas apie tokius dalykus dar net nesvajojo.

Taigi tuometinis internetinis žurnalas news.lt viename iš „Penkių kontinentų” mėnesio pasiekimų straipsnių pirmą kartą užsiminė, kad kuriamas projektas, kuriame laikomi įvairiausių media formatų failai. „Penkių kontinentų” vadovo Idrako Dadašovo idėja buvo sukaupti media failų saugyklą, kuria galėtų naudotis įmonės ir paprasti žmonės įkeldami savo video, nuotraukas, flash failus, programas, reklamines antraštes (banerius) ir net Word ar PDF dokumentus.

Kad būtų paprasčiau juos rasti, visi failai buvo atitinkamai sukategorizuoti, tad norintys pasižiūrėti visus video kompiuterijos tematika, tai laisvai galėjo padaryti pasirinkę atitinkamą paieškos filtrą. Tuo metu interneto ryšys buvo arba labai lėtas, arba nežmoniškai greitas (128 KB/s), todėl video failai būdavo daromi bent 2 formatais, kad būtų galima juos žiūrėti ir turint lėtą modeminį internetą. Aišku, buvo reikalingas ir dviejų formatų vaizdo grotuvas, kuris pagal interneto greiti nustatytų, kurį failą groti. Taigi viena iš šios media failų saugyklos funkcijų buvo video failų pateikimas dviem formatais. Tas pats principas galiojo ir visiems kitiems vaizdiniams failams. Štai kaip tuomet atrodė failo puslapis:

Pagal idėją kai kurie video ar nuotraukos galėjo būti pardavinėjamos. Ypač nuotraukos, kurias galėjo bet kas padaryti, o tada sukėlęs parduoti spaudos kokybės failus. Tai tuo metu atrodė gan nesuprantama ir nelogiška, nes turguje vos už 10 litų buvo galima įsigyti nelegalių foto rinkinių… 

Media.5ci.lt vėliau virto į media.search.lt o 2009 metais buvo integruota į ieskok.penki.lt ir galutinai pranyko po Penki.lt prekiniu ženklu.

Reiktų atkreipti dėmesį į 2005 metus. Media.5ci.lt jau gyvavo pentus metus, kaupė didžiulę failų kolekciją. 2005 metų vasario pradžioje media.search.lt buvo saugomi 105,5 tūkstančių failų (vasario 5 dieną buvo 105447 failai). Tai tikrai nemažai turint omenyje, kad 2005 metais dar ne visos įmonės turėjo kompiuterius ir internetą, o populiariausias informacijos paieškos būdas buvo storas įmonių katalogas geltonais lapais ir skambinimas telefonu. Tuo metu Jungtinėse Valstijose buvę PayPal darbuotojai Chad Hurley, Steve Chen, ir Jawed Karim sugalvojo, kaip būtų galima patogiai dalintis vaizdo failais ir vasario viduryje įsigijo domeną YouTube.com. Vėliau gavo 11 milijonų dolerių investiciją iš Sequoya Capital ir balandį jau turėjo versiją testavimui. Oficialiai Youtube.com buvo paleistas tik 2005 rudenį. Štai kaip jis atrodė 2005 balandžio 28 dieną:

2006 metais apie šį „stebuklingą” puslapį jau žinojo visas pasaulis, taip pat ir Lietuva. Media.5ci.lt tapo nebereikalinga, kaip vaizdo failų saugykla. Jos gyvybę palaikė tik „Penkių kontinentų” projektuose naudojamų failų laikymo poreikis. Dar po poros metų ji jau buvo morališkai pasenusi, nes masiškai išpopuliarėjo failų laikymo puslapiai tokie kaip imageshack.com (beje, jis atsirado irgi panašiu metu kaip ir YouTube), kurie buvo patogesni, gražesni, patikimesni.

Jei 2001 metais kažkas būtų papildomai investavęs į vieną iš „Penkių kontinentų” projektų ir skyręs daug jėgų jo populiarinimui, gal turėtume vieną iš didžiausių web 2.0 kompanijų pasaulyje? Bet čia jau prasideda svarstymai kas būtų, jeigu būtų… Ši istorija yra tik dar vienas įrodymas, kad ir Lietuvoje gimsta puikios idėjos, kurioms tereikia šiek tiek daugiau sėkmės ir investicijų, kad jos iškiltų.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *