Lietuvos web 2.0 resursai: klasifikavimas

web20Web 2.0 technologiją suvokti labai paprasta. Galima skaityti enciklopedinius paaiškinimus, bet iš esmės jie aiškina vieną ir tą patį – viešas vartotojo kuriamas ir platinamas turinys. Kompanija sukuria tam tikrą įrankį talpinti turiniui ir paaiškina vartotojams kaip tai daryti. Tada vartotojai patys kuria ir populiarina savo sukurtą turinį. Tokiu būdu puslapis tampa lankomu ir žinomu, randamu paieškos sistemose, aptarinėjamas kituose puslapiuose ir gyvame bendravime ir t.t. Atrodo paprasta, bet yra viena sąlyga – sukurtas turinys yra svarbesnis negu puslapio savininkų rengta informacija.

Pabandykime pasižiūrėti, kas Lietuvoje atlieka tokias funkcijas. Imkime portalą lrytas.lt, kuris kas dieną pateikia labai daug naujienų, parengtų profesionalių žurnalistų. Ar galime šį portalą pavadinti web 2.0? Deja, NE, nes vartotojai jame kuria tik komentarus, kurie yra kaip šalutinė informacija po kiekvienu straipsniu. LRytas.lt kūrėjai leido vartotojams kurti savo turinį blog.lrytas.lt tinklaraščių pavidalu. Čia jau vartotojo sukurtas turinys yra svarbiausias, todėl blog.lrytas.lt yra web 2.0 produktas. Aiškus skirtumas – asmeniniai tinklaraščiai – web 2.0, komentarai po informacija – ne web 2.0.

Kai pradėjau vesti šį tinklaraštį turėjau tikslą pristatyti lietuviškus socialinius tinklus. Jų gana daug, todėl panagrinėti ir pristatyti po vieną tikrai didelis iššūkis. Dėl laiko stokos renkuosi mažesnį iššūkį – sugrupuoti lietuviškus web 2.0 resursus ir aprašyti rinkos žaidėjus trumpai, juos įvertinti pagal tai grupei būdingus kriterijus lyginantis į pasaulinius atitikmenis. Tai turėtų būti savotiškas katalogas  pačių populiariausių ir veikiančių įrankių, kuriuos galėtų naudoti pradedantys rašytojai, socialinių tinklų „maniakai“, video kūrėjai ir t.t. Dabar tokių puslapių rinkinių nėra.

Pirmiausia susiskirstykime savo kuriamą turinį į kelias grupes:

  • Tekstai
  • Nuotraukos
  • Vaizdo/audio įrašai
  • Asmeninio pobūdžio resursai
Tekstai

Tinklaraščiai
dar vadinami blogais. Tai įrankiai leidžiantys vartotojams nemokamai kurti savo asmeninius tinklaraščius, juos apipavidalinti ir reklamuoti.
Forumai tai diskusijų forumai, kuriuose informacija rūšiuojama pagal sukurtas temas.
Straipsnių katalogai tai įrankis leidžiantis autoriams publikuoti pavienius straipsnius tam tikromis temomis ar pranešimus spaudai.
Asmeniniai mokslo resursai Tai būdas dalinti mokymuisi skirta informacija – konspektais, referatais, kursiniais darbais, kita rašytine asmenine mokslo informacija.
Asmeninės kūrybos portalai
Portalai skirti tik literatūriniams bandymams – rašyti ir publikuosi asmeninę kūrybą – eilėraščius, esė, noveles, apsakymus ir kitokių žanrų mėgėjišką literatūrą.
Viešosios
enciklopedijos
Viešai kuriamas turinys apie bendrinius dalykus. Wikipedijos tipo turinys.
Patarimų portalai („How to…“) Tai portalai, kuriuose pateikiami patarimai, kaip kažką pasidaryti pačiam, išaiškinimai kaip veikia tam tikri įrengimai, paslaugos ir t.t.
Klausimai-atsakymai Klausimų-atsakymo portalai kuriuose vieni vartotojai užduoda klausimus, kiti į juos atsako.
Žymėjimo katalogai (social bookmarking) tai portalai leidžiantys išsaugoti nuorodas į mėgstamus interneto puslapius pateikiant savo aprašymus ir komentarus.
Kitų formatų tekstinė  informacija Portalai leidžiantys įkelti bet kokią informaciją Word, PDF ar prezentacijų formatu, ja dalintis,
reklamuoti.
Nuotraukos Viešos nuotraukų galerijos Portalai, kuriuose vartotojai gali viešai demonstruoti savo padarytas nuotraukas, jas saugoti, rūšiuotį į galerijas ar net atsispausdinti.
Vaizdas/audio Vaizdo įrašų portalai Portalai, kuriuose vartotojai gali įkelti ir laikyti savo asmeninę vaizdo medžiagą. Grupuoti į
grojaraščius
Audio įrašų portalai Portalai, kuriuose vartotojai gali įkelti ir transliuoti savo garso failus, grupuoti juos į grojaraščius tiek iš savo, tiek iš kitų viešai prieinamų audio bylų.
Asmeniniai Pažinčių svetainės Tai portalai leidžiantys susikurti savo asmenybės aprašymą anketos pavidalu su galimybėmis anketą papildyti vaizdine medžiaga, nuotraukomis. Bendravimas vidiniu el. paštu
(privačiomis žinutėmis) yra vienas iš pagrindinių bruožų
Socialiniai tinklai Asmeninių įvykių ir veiksmų reklamavimo portalai leidžia kontaktų ratui pateikti įnformaciją ką vartotojas šiuo metu veikia, kokius resursus rekomenduoja, kokią veiklą vykdo socialiniame tinkle.
Mikro-tinklaraščiai Trumpos asmeninio pobūdžio žinutės apie asmeninę būseną, realaus laiko veiksmus, rekomenduojamus resursus (nuorodas, nuotraukas, vaizdo įrašus ir t.t.)
Darbo paieškos portalai Portalai leidžiantys susikurti vieningo pavyzdžio gyvenimo aprašymus ir bendrauti su darbo ar darbuotojų ieškančiais vartotojais.
Asmeninių žinučių surinktuvai Portalai, leidžiantys surinkti asmeninio pobūdžio žinutes ir RSS srautus iš įvairių socialinių tinklų,
tinklaraščių, vaizdo ir garso talpyklų, mikro-tinklaraščių tarnybų ir t.t.
Pradžios puslapiai (Start page) Įrankiai leidžiantys nusistatyti savo naršyklės pradžios puslapį su norima informacija – el paštu,
naujienomis (ar kita informacija gaunama RSS), žaidimais, įvairiais valdikliais (widgets).

Kyla klausimas ar el. paštu siunčiamas turinys gali būti priskiriamas prie web 2.0 turinio? Taip, su sąlyga, jei tokie laiškai patenka į vartotojų grupes (pavyzdžiui, groups.google.com arba groups.yahoo.com) ir gali būti prieinamas viešai arba prisijungus prie tam tikros vartotojų grupės. Elektroninis paštas taip pat yra įrankis turiniui publikuoti (pavyzdys – mini-tinklaraščių tarnybos Tumblr ir Posterous, bei portalai į kuriuos įnformacija talpinama tiesiai iš mobilaus telefono siunčiant ne MMS žinute, o el. paštu).

Įdomu bus panagrinėti kiekvieną grupę atskirai ieškant lietuviškų paslaugų ir įrankių kiekvienai iš paminėtų rūšių. Jei praleidau kažką svarbaus, priminkite komentaruose ir pasistengsiu šią lentelę papildyti.

Asmeniniai mokslo resursai Tai būdas dalinti mokymuisi skirta informacija – konspektais, referatais, kursiniais darbais, kita rašytine asmenine mokslo informacija.

Related Posts

3 thoughts on “Lietuvos web 2.0 resursai: klasifikavimas

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *