Naujas informacijos išdėstymo būdas – teminis

Truputis istorijos. Maždaug prieš 6 tūkstančius metų dabartinio Irano ir Irako teritorijoje, tuometinėje Šumerų valstybėje atsirado raštas. Minkšto molio lentelėse paprastu pagaliuku buvo įspaudžiami simboliai, kuriuos buvo galima perduoti šimtus metų iš kartos į kartą. Lentelių buvo baisiai daug, jos buvo sunkios, tad pervežti jas buvo sunkoka. Kiek vėliau kinai pradėjo rašyti ant plono popieriaus, kurį buvo galima suvynioti į rulonėlį. Egiptiečiai prieš 4000 metų taip pat rašė ant popieriaus, kurį vyniojo į rulonėlį. Faraonų kalba tekstas galėjo būti parašytas 4 kryptimis, bet vėliau graikų mokslininkai įvedė horizontalų raštą, kuris ir paplito visoje Europoje.

Skaitomas tekstas yra paprastai. Išvynioji rulonėlį popieriaus ir skaitai iš viršaus į apačią. Kai perskaitai išvyniotą plotą, atvynioji dar ir skaitai toliau. Rulonėlius viduramžiais pakeitė knygos – kur kas kompaktiškesnė forma. Knygas skaityti buvo kiek sudėtingiau, nei rulonėlius, nes reikėjo atsargiai perversti puslapį. Užtat knygoje tilpo daugiau informacijos, joms nereikėjo specialių įdėklų, nes viršelis apsaugodavo nuo lietaus. Atsiradus spausdinimo mašinoms, knygos išpopuliarėjo ir iki 20 amžiaus vidurio niekas net negalėjo pagalvoti, kad viskas bus kitaip…

20 amžiaus viduryje atsirado televizorius, kurio ekrane buvo galima rašyti raides. Juodas ekranas, žalios ar baltos raidės buvo skaitomos greičiau kaip tas rulonėlis, nei puslapiuota knyga, nes perskaičius per visą ekrano plotą, tekstas nusislenka žemyn. Toks „stebuklas“ yra populiarus jau 50 metų, tačiau tai ne pabaiga. Mokslininkai pastebėjo, kad skaitymas iš ekrano ir skaitymas iš knygos skiriasi. Skaitant rašytini linearų tekstą, žmogaus akis eina paskui vieną eilutę, paskui pradeda iš kitos. Ekrane tekstas skaitomas kiek kitaip, nes akys pirmiausiai nuskenuoja tekstą, o tik tada pradeda skaityti eilutę tradiciniu būdu. Skenavimo metu akiai užkliuvus už tam tikro dirgiklio – išsiskiriančio teksto, iliustracijos, video – ta teksto vieta nuskenuojama dar kartą ir gauna daugiau dėmesio. Iškyla problema – kaip priversti žmogų perskaityti tas vietas, kuriose nėra dirgiklių? Pasirodo, ganai paprastai. Visą tekstą reikia suformuoti taip, kad dirgikliai būtų vienas šalia kito tiek vertikaliai, tiek horizontaliai. Grįžtame 5 tūkstančius metų atgal ir turime 4 krypčių faraonų kalbą ant nesibaigiančio elektroninio rulonėlio, su fiksuota skaitymo vieta – 15 colių įstrižainės rėmeliu.

Faraonų kalba pasižymi tam tikrais simboliais ir piešiniais. Vieni piešiniai didesni, kiti mažesni. Viskas išliko lygiai taip pat.

papirusas

Nusibodo skaityti šias nesąmones?.. Gerai, pereikime prie esmės. Paimkime senovės egiptiečių tekstus ir jų išdėstymą palyginkime su Pinterest. Iliustracija ->paaiškinimas arba paaiškinimas->iliustracija. Teksto ir vaizdo komponavimo schema ta pati. Aišku, Pinterest fenomenas yra pristatinėjamas kaip naujovė, o šoks informacijos išdėstymas vadinamas „Teminiu“. Tai reiškia, kad informacija išdėstoma ne pagal laiką chronologiškai, bet temomis pagal jos populiarumą ir naudingumą skaitytojams. Seku.lt tinklaraštis – chronologiško informacijos išdėstymo pavyzdys, Pinterest temos puslapis – teminio išdėstymo pavyzdys.

pinterest

Dabar prasideda pasaulyje naujas bumas. Tradicinis informacijos išdėstymas yra keičiamas į teminį. Tai rodo naujausios žiniasklaidos magnatų pastangos keisti išsidėstymą, pritaikyti jį mobiliesiems įrenginiams irplanšetiniams kompiuteriams. Pastaruosius dvejus metus buvo atliekama daug bandymų su tokiu informacijos išdėstymų. Visų pirma tai buvo daroma fotografų bloguose, kur  tekstinės informacijos yra nedaug, užtai vaizdinė – aukščiausios kokybės. Labai didelės įtakos turėjo Pinterest socialinio tinklo iškilimas, kurį pasekė dešimtys socialinių tinklų, tarp jų ir du lietuviški LoveIT.lt ir IdeaPeople.lt. Berods, BO.lt yra užsienietiškas (Bolt – varžtas angliškai) produktas su lietuvišku domenu, nes apie Lietuvą jame labai mažai galima rasti informacijos.

loveit

Šiuo metu vis dažniau ir dažniau minimas naujas produktas, kurį paleido Blogger.com kūrėjai – Medium.com. Tiesa, pats Blogger tinklaraštynas turi keletą dizaino šablonų, pavadintų „Dynamic views“, kurie leidžia informaciją rūšiuoti analogiškai – Iliustracija>tekstas. Medium.com labiau orientuojasi į turinį, nei vaizdinę medžiagą, todėl šioje srityje dar laukia revoliucija. Revoliucijos dažnai būna numalšinamos. Kartais revoliucijas laimi maištininkai ir įveda savo tvarką. Artimiausius 5 metus pamatysime įdomių permainų.

medium

Tiesiog norėjau paraginti visus stebėti, kaip keičiasi teksto išdėstymas, kurį mes skaitome, iš kurio mokomės, kuris mus liūdina arba linksmina.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *