Kaip iš popieriaus išlankstyti lėktuvėlį, kaip numesti 5 kilogramus, kaip sutaupyti elektros, kaip…? Toks jau laikmetis, kai kyla labai daug klausimų, į kuriuos atsakymus ne taip paprasta rasti. Pasaulyje yra ne vienas patarimų, dar vadinamų „How to…“ portalų, kuriuose atsakymai į visus kylančius klausimus padeda žmonėms patiems tvarkytis savo gyvenime ir buityje. Vieni jų yra visiškai nemokami, kiti prašo susimokėti už ekspertų parengtą informaciją. Vienaip ar kitaip juose gausu paaiškinimų, kaip atlikti vieną ar kitą darbą. Kartais iki visiškų smulkmenų, žingsnis po žingsnio.
Patarimų portalas yra labai artimas Klausimų-Atsakymų portalui, tačiau jo paskirtis yra ne surinkti kelis išsamius paaiškinimus į vartotojo užduotą klausimą, bet pateikti kuo išsamesnį straipsnį, kuris aiškina procesą nuo… iki. Jei esate girdėję tokius vardus kaip eHow, HowStuffWorks, wikiHow ir t.t., suprasite apie ką eina kalba. Pasidomėjau, kokia situacija su tokiais portalais Lietuvoje.
Nieko gero, nes patarimai dar neišlindo iš gausybės lietuviškų forumų forumėlių, kuriuose be tikslios paieškos nieko nepavyksta rasti. Antrosios karto žiniatinklis yra kuriamas pačių vartotojų, bet Lietuvoje tokį produktą rasti sunku. Nesakau, kad visiškai nieko neturime. Turime kažką panašaus, bet vartotojams patiems rašyti patarimus dar neleidžiame. Taigi, dar viena internetinio verslo niša neišnaudota…
Pasižiūrėkime, kokius resursus vis dėlto turime.
o-kaip.lt – straipsnių rinkinėlis, kuris tarnauja labiau ne vartotojui, bet jį kūrusiai SEO paslaugomis užsiimančiai kompanijai. Logiškai ir tvarkingai sudėliotos kategorijos.
eGuru.lt – patarimai įvairiomis temomis pateikiami ne straipsnių pavidalu, o trumpais video filmukais. Ne veltui sakoma, kad geriau 1 kartą pamatyti, nei 10 kartų perskaityti. Filmukai nufilmuoti su savo srities profesionalais.
Studijuok.lt – vaizdo ir flash filmukų formatu pateikiamos įvairios pamokos kaip naudotis kompiuteriu ir tam tikromis programomis, sportuoti, gaminti maistą ir t.t. Tai bandymas sukurti lietuvišką virtualų universitetą.
Nė viename iš šių portaliukų nėra aiškiai parodyta, ar galima pačiam vartotojui parengti savo patarimų straipsnį ar vaizdo medžiagą. Kol kas ją ruošia puslapių administratoriai ir bando išgyventi iš gan gausios reklamos, užuot davę galimybę patiems vartotojams pateikti patarimus, o bendruomenei – pabalsuoti ir išrinkti geriausius ir patikimiausius rašinius ar vaizdelius. Technologinė bazė jau yra straipsnių kataloguose ir klausimų-atsakymų portaluose, belieka tik sukurti produktą ir jis konkuruos su supermamos.lt gana sėkmingai.
Yra vienas toks ant lietuvos internetų, bet matosi nelabai lankomas, nors idėja graži, vartotojams leisti kurti interaktyvius wiki dokumentus, diskusijonus ir other stuff. Bet neaikšku ar ilgai gyvuos, nes akivaizdžiai reklamos ir target vartotojų neieškota.
o koks adresas?
http://www.kultivate.eu
nu tai čia visai ne tai 🙂 Su tokiais įrankiais galima enciklopediją kurti. Bet ar kas kuria šalia lietuviškos Vikipedijos?
Yra dar toks vienas, bet retai atnaujinamas http://www.atsakymucentras.lt