Mamerslininkės – ar jų yra Lietuvoje?

Pradėjau sekti Lietuvos mamų socialinę žiniasklaidą. Atsiveria tikrai įdomių vaizdų, kuriais norėčiau pasidalinti ir palyginti su situacija Lietuvoje. Iš karto matyti, kuriose vietose galėtume pasitempti, o kur reikia toliau dirbti, kaip dirbome iki šiol.

Dirbdamas su Go-Crazy.co.uk renginiais Anglijoje susipažinau su UK masiniu reiškiniu. Mumtrepreneurs (sutrumpinimas iš dviejų žodžių Mums ir Entrepreneurs – mamos ir verslininkės) – mamos, kurios augina vaikus namie ir kartu dirba darbus, bei uždirba tokius pinigus, kad joms grįžti į darbo rinką paprasčiausiai nebeapsimoka. Ne dėl to, kad pašalpos UK yra pakankamai dosnios, bet dėl to, kad nėra tikslo ir poreikio. Viską galima pasidaryti internetu, sau patogiu laiku, neišeinant iš namų. Paklausite, ką gi jos veikia? Darbų yra iš tiesų daug.

Pirmiausiai dauguma mamerslininkių dirba su kosmetikos platinimu. Šis reiškinys paplitęs ir Lietuvoje, kur Avon ir Oriflame konsultantės pasiruošusios kibti viena kitai į plaukus dėl klientūros. UK mamos čia nelabai kuo skiriasi, gal tik pasirinkimo, ką platinti jos turi daugiau. Kalba eina apie populiarius ir nebrangią kosmetiką gaminančius prekės ženklus.

Situacija Lietuvoje: Lietuvos moterys taip pat aktyviai dirba su kosmetikos pardavinėjimu draugams ir pažįstamiems, tačiau tai daro ne tik mamos, bet visos, kas nori papildomai užsidirbti.

Kitas rimtas užsiėmimas yra tinklaraščio rašymas ir uždarbis iš jo. Socialinėje žiniasklaidoje aktyvios mamos rašo apie viską, kas joms įdomu, tame tarpe ir apie vaikus, rankdarbius, šeimos išvykas, auklėjimą, maistą, knygas, kurias skaito ir t.t. Kai kurie tinklaraščiai turi tūkstantinius lankytojų srautus. Uždirba mamos tikrai ne iš affiliate reklamos, apie kurią turi gana neigiamą nuomonę, bet iš užsakomųjų straipsnių, aprašančių tam tikrus produktus – žaislus, vaikų baldus, knygas, paslaugas ir kitus su vaikais susijusius produktus ir paslaugas. Vieno tokio aprašymo kaina – 70-125 svarai (300-500 Litų) priklausomai kiek lankytojų turi. Aišku, priimama ir banerinė reklama. Mėnesiui kainuojanti apie 100-150 svarų (400-600 litų). Mamos dalyvauja įvairiose mamų blogerių konferencijose, plečia savo akiratį, tad papildomo darbo iš rašymo už pinigus jos susiranda pakankamai. 

Situacija Lietuvoje: Deja, mamų tinklaraščių Lietuvoje yra nedaug, o produktų aprašinėjimas už pinigus – itin retas reiškinys. Dauguma mamų dalyvauja tik forumuose, kuriuose asmeninė reklama yra netoleruojama.

Dar vienas mamų uždarbio šaltinis – interneto parduotuvės su vaikiškomis prekėmis, rūbais ir kitais moterims skirtais dalykais. Tai dažnai yra ir šeimos verslas, nes čia moterims padeda ir jų vyrai. Interneto parduotuvėse yra pardavinėjami produktai ir iš tiekėjų, ir veikiama kaip tarpininkai.

Situacija Lietuvoje: Yra nemažai moterų, kurios turi savo el. parduotuves ir uždirba pragyvenimui iš rūbų, namų apyvokos daiktų, juvelyrikos ir kitų mažmožių.

Rankdarbiai – vienas iš paprasčiausių uždarbio namuose rūšių. Nagingos mamerslininkės (mamos-verslininkės) mezga, siuva, kuria rankų darbo papuošalus, yra tekę matyti net įvairiais stikliukais dekoruojamus telefonų dangtelius pagal asmeninius užsakymus ir piešinius. Savo produkciją mamos realizuoja per savo tinklaraščius ir nemokamų skelbimų portaluose.

Situacija Lietuvoje: Lietuvės mamos galima sakyti yra nagingesnės ir turi originalesnių minčių nei anglės, tad čia atsiveria didžiulės galimybės, kuriomis mamos sėkmingai naudojasi. Rankdarbiai yra vienas mėgstamiausių mamų užsiėmimų ir šioks toks pragyvenimo šaltinis.

Įvairios konsultacijos internetu yra gana specifinis dalykas, kuriame namuose dirbančios mamos dalyvauja. Tai interneto marketingo konsultacijos, interneto reklamos strategijų kūrimas, įvairių paslaugų bandymai už pinigus, dalyvauja įvairiuose kursuose ir konferencijose kaip pranešėjos. Ne visada reikia turėti ekonomikos bakalaurą, kad galėtum dirbti šį darbą, nes kai savo tinklaraštį paverti pastovių pajamų generatoriumi, tokia patirtis yra be galo naudinga ir ją galima parduoti.

Situacija Lietuvoje: Galima paprastai pasakyti. Tai daro vienetai. Darytų ir daugiau, jei turėtų kuo pasidalinti. 

Mamerslininkės Lietuvoje dirba tyliai ir niekam apie tai nesako, nepasakoja, nesidalina patirtimi. Galbūt dėl to, kad dauguma dirba nelegaliai dėl grobuoniškos mokesčių politikos. UK mokesčiai yra labai palankūs nedideles pajamas gaunantiems savadarbiams – sau dirbantiems žmonėms. Pavyzdžiui yra toks dalykas kaip neapmokestinamas minimumas, kurį galima uždirbti per metus ir nuo jo mokesčių nereikia mokėti. Pavyzdžiui 2011 metų neapmokestinamas minimumas yra 6475 svarai, o tai reiškia, kad per metus uždirbus tokią ir mažesnę sumą reikia tik deklaruoti savo mokesčius, bet nieko papildomai mokėti nereikės. Esant tokiai sistemai, mamos mielai dirba namuose ir deklaruoja mokesčius, tad joms slapstytis tikrai nereikia. Tikiuosi, kad ir Lietuvoje ateis toks metas, kai smulkusis verslas sulauks tokios tvarkos ir mamerslininkės iš pogrindžio išlįs į dienos šviesą.

P.S. Pažįstu kelias mamerslininkes, kurios laisvą valandėlę skiria savo verslui. Daug jos neuždirba, tačiau ir į darbo rinką grįžti nenori, arba labai svarsto, ar iš tiesų verta…

 

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *