Šį kartą nepristatysiu jokio startupo, kuris kažkur man giliai sujudino kokią stygęlę. Šį kartą noriu pasvarstyti apie startupų paramą. Ne pinigais. Tas finansavimo gaudymas jau tapo sportu ir kažkokia demonizuojama veikla, kuri startupų reputacijai tik kenkia.
Lietuvoje startupų judėjimas labai aktyvus – vykdomi įvairūs renginiai, kurių metu jaunieji verslininkai semiasi patirties, mokosi vystyti verslą. Teoriškai viskas čia gražu, bet praktika yra kiek kitokia. Žlunga labai daug startupų po to, kai baigiasi investuotojų pinigai ar motyvacija.
Su pinigais reikalus galima išspręsti gana nesunkiai. Aktyvus darbas, pažintys ir genialios idėjos – investuotojai linkę duoti pinigų. Ką daryti, kai baigiasi motyvacija? Čia labai sudėtinga situacija, nes paprastai jauniesiems startaperiams reikia atlaikyti aplinkinių spaudimą ir nuolatinį priminimą apie bankrotą. Kai trūksta motyvacijos, tokie aplinkinių pasisakymai, kaip „ar aš tau nesakiau, kad taip bus?..“ dar labiau kerta per kojas. Lietuviai – pikti žmonės. Jie nepraleis progos šalia gero įžvelgti ir bloga, todėl startuperiams reikia moralinės pagalbos.
Du vaikinukai Sergejus ir Jegoras nusprendė padėti visiems startuperiams. Ne asmeniškai, o bendrai. Jie pradėjo rašyti blogą kaip pradėti verslą. Tai nėra paprastas blogas apie dar vieną sėkmės istoriją. Vaikinukai dirba su el. parduotuve, kuri yra gana specifinė – vyriški papuošalai. Asortimentas nėra labai didelis, o rinka Lietuvoje taip pat ne tokia, kaip moteriškų aksesuarų, todėl sėkmingai dirbti reikia įdėti daug triūso. Apie savo patirtį ir pasakoja du jauni vilniečiai savo tinklaraštyje.
Paklausiau Sergejaus, ko jis siekia šiuo blogu. Atsakymas nustebino. Jis sakė, kad nori padėti kitiems pradedantiesiems verslininkams neprarasti tikėjimo savo darbu ir projektu ir nenuleisti rankų sunkiu momentu. Iš tikrųjų, bendraminčių palaikymas, patarimai ir konkretūs verslo vystymo momentai padeda. VerslasKitaip.lt blogas susilaukė nemažai dėmesio. Tikėsimės, kad jis jo nepraras ir toliau, o vaikinai neišsikvėps. Niekas juk nekalba, kaip pradėti verslą taip atvirai, su konkrečiais skaičiais apie atlyginimus ir apyvartas. O jei ir kalba, tai būna uždaruose susitikimuose, o ne viešumoje.
Vaikinai daro nemažai video. Man, kaip interneto turinio rinkodaros specialistui, tai ypač patinka, nes tokių video galėtų būti 10 kartų daugiau. Pasižiūrėjus tokių entuziastingų video, liūdnos mintys apie verslo perspektyvas šiek tiek išsisklaido.
Štai, pasižiūrėkite jų pristatymą:
[kml_flashembed movie="http://www.youtube.com/v/83lOURZCVa8" width="425" height="350" wmode="transparent" fvars="fs=1" /]
Pasidalinčiau ir aš savo patirtimi, tik savęs startupu nelaikau – investicijų mano verslui (turiu omenyje Rasytojas.lt agentūrą) nereikėjo – viską dariau iš savo pelno, todėl startupų modelių netaikau. Gal kada ateityje ir padarysiu panašių video seriją 🙂
Startuperiai, nepraraskite tikėjimo savo produktu ir vilties, kad jis bus kažkam reikalingas, išskyrus jus. Projektas gali keistis eigoje, o jūs netyčia galite atsidurti ant aukso skrynios, tiesa, jos raktelio reiks paieškoti…