Lietuvos web 2.0: pilietinė žiniasklaida

pilietine-ziniasklaidaLietuvoje žiniasklaida yra labai keistoje situacijoje. Joje susiduria daugiausiai verslo interesai, o ne politiniės pažiūros, kaip tai įprasta išsivysčiusiose Vakarų Europos šalyse – Anglijoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Italijoje ir kt. kur laikraščiai beveik atvirai deklaruoja, kurią politinę kryptį – dešinę, kairę ar centro palaiko. Lietuvoje žiniasklaida deklaruoja objektyvumą, nors akivaizdžiai tarnauja tam tikroms verslo grupėms ir jėgoms. Būten tokioje terpėje pradeda rastis šiokios tokios pilietinės žiniasklaidos užuomazgos. Seniau pilietinė žiniasklaida buvo tapatinama tik su skaitytojo laiškais, tačiau dabar ši terpė pasikeitė, kadangi bet kuris asmuo gali pranešti apie visuomenei rūpimus dalykus internete. Belieka tik viena problema – kaip tokie pranešimai gali pasiekti kuo daugiau skaitytojų.

Čia į pagalbą ateina pagrindiniai Lietuvos naujienų portalai, kurie suteikia galimybe patiems žmonėms pateikti informaciją, pasidalinti nuomonėmis. Taip išklausoma tam tikros visuomenės grupės nuomonė, paskleidžiama informacija apie problemas, pasiekimus nesiekiant atstovauti tam tikrų verslo grupių interesus. Viena populiariausių tokių naujienų forma yra skelbti tik geras žinias apie nežinomų žmonių didelius pasiekimus.

Pabandžiau surinkti tokius portalus į vieną vietą. Šis sąrašas gali būti naudingas ne tik ryšių su visuomene agentūroms, bet ir nevyriausybinėms organizacijoms ar tam tikro verslo atstovams, įvairių bendruomenių atstovams ir visiems, kas nori pasidalinti įdomiomis naujienomis apie savo veiklą.

15Min.lt Įkrauk – turbūt pats populiariausias kanalas savoms naujienoms skelbti, nes tekstai neredaguojami, o registracija nereikalinga – galima prisijungti tiesiog su Facebook paskyra. Naujienos publikuojamas viename iš lankomiausių naujienų portalų, tad yra nemaža tikimybė, kad tokias naujienas paskaitys keletas dešimčių tūkstančių žmonių kas dieną.

Delfi Pilietis – kitas labai populiarus pilietinių naujienų kanalų. Tiesa, kai kurie tekstai čia yra redaguojami redaktorių, kurie kartais nepasidrovi ir paskambinti autoriui, pasitikslinti dėl informacijos bei iliustracijų. Šis redakcijos „filtras” turi nepraleisti įvairios reklaminės informacijos, kuri gali ateiti per įvairias viešųjų ryšių kampanijas.

3Milijonai.lt – specialus projektas, kuriame bet kas gali užsiregistruoti ir rašyti savo naujienas. Tai PrezidentoRinkimai2009.lt puslapio tęsinys.

Diena.lt – Labai užslėpta galimybė pasiūlyti savo naujieną. Deja, nera jokių garantijų, kad naujiena Diena.lt redaktoriams patiks ir visiškai neaišku, kur ji bus išpublikuota.

Balsas.lt – įdomu tai, kad registruotis nereikia, bet kartu galima publikuoti naujienas anonimiškai – nenurodant savo tikrojo vardo ir pavardės. Apmaudu ir tai, kad skaitytojų naujienos nelabai išskirtos (nėra atskiro meniu punkto) – tik nedidelis blokelis „TOP 5 skaitytojų praneštos naujienos” puslapio apačioje.

Alfa.lt – taip pat siūlo atsiųsti jiems naujienų.

Bendraukime.Lrytas.lt – portalo lrytas.lt skyrius, skirtas paprastų skaitytojų atsiųstoms naujienoms, fotoreportažams, video. Taip pat yra keletas vertingų pamokų, kaip rašyti, fotografuoti ir filmuoti.

Yra ir ne naujienų portalų, renkančių žinias. Vienas iš pagrindinių pilietinės žiniasklaidos portalas GerosZinios.lt kviečia atsiųsti savo žinias el. paštu.

Nustebino tai, kad didžiausi Lietvos dienraščiai iš žmonių vis dar priima tik laiškus, o ne naujienas. Nei Respublika.lt, nei Lrytas.lt, nei LietuvosZinios.lt neturi tokio dalyko, kaip žmonių pasiūlytos naujienos. Tai dar kartą parodo, kad žiniasklaida yra nuožmus verslas, kuriame toleruojamos tik redaktorių ir savininkų nustatytos naujienų kryptys.

Ieškodamas, kur galima publikuoti savas naujienas pastebėjau, kad regioninė žiniasklaida čia kaip niekur aktyvi. Didelė dalis rajoninių leidinių, turinčių interneto naujienų portalus ragina kraštiečius pranešti naujienas. Pateiksiu tik keletą iš jų:

Lazdijų žvaigždė – Lazdijų rajono laikraštis naujienas priima per laiško siuntimo formą.

Šilutės žinios – Šilutės rajono laikraštis už praneštą naujieną siūlo net dovanų – knygą.

Šilutės ETA žinios – dar vienas šilutės krašto naujienų leidinys internete.

Nyksciai.lt – Anykščių krašto naujienų portalas.

Vakarų Ekspresas – Klaipėdos regiono dienraštis irgi laukia sjkaitytojų naujienų.

Telšių info – Telšių informacinis portalas.

Kalvotoji Žemaitija – Telšių apskrities (Žemaitijos) laikraštis internete.

Kauno diena – didžiausias Kauno regionui skirtas dienraštis laukia naujienų kaip ir kiti Diena.lt skyriai.

Kauno Žinios – internetinis Kauno rajono leidinys.

Kretingos info – Kretingos krašto informacinis puslapis.

Mažeikių info – Mažeikių rajono leidinys internete.

Šiaulių naujienos – Šiaulių apskrities laikraštis.

Tauragės info – Tauragės rajono leidinys.

Plungės info – Plungės rajono laikraštis internete

Neabejoju, kad tokių regioninių laikraščių yra ir daugiau. Būsiu dėkingas, jei pasidalinsite informacija apie tokius leidinius komentaruose.

Related Posts

8 thoughts on “Lietuvos web 2.0: pilietinė žiniasklaida

  1. Manau, kad yra poreikis į šį sąrašą įtraukti ir tam tikrus pilietinius-bendruomeninius projektus, kurie veikia FACEBOOK platformoje. Pvz. Kas vyksta Kaune, kur patys miestiečiai kuria turinį apie miestą, jame vykstančius renginius, kitus aktualius klausimus.

    Pirmadienį pilnai startuoja dar vienas panašaus tipo projektas pavadinimu „Kas vyksta politikoje”.

    Apie pastarąjį kol kas nieko komentuoti kaip ir negaliu, nes dar nėra atlikta realių darbų, tačiau Kas vyksta Kaune per pastaruosius metus jau įrodė, kad gali pretenduoti į operatyviausio miesto informacinio projekto titulą.

  2. Mažeikiuose dominuoja Mazeikieciai.lt, o visokie plungių-tauragių info akivaizdžiai su nuliniais lankomumais. Nesuprantu tokių menkaverčių projektėlių tikslo, ar jie gauna pajamų bent tiek, kad apsimokėtų domenai ir svetainių talpinimas?

  3. Rimvydui: ne piniguose laimė. Padariau http://www.mazeikiu.info savo grupiokei, kad patogiau rastu kur apsipirkti, paskaitytu horoskopa bei sapnininka, suzinotu mokesciu terifus, apmoketu pirkinius naudodamasi elektronine bankininkyste, idetu greita skelbima, kad turetu kur apie savo teikiamas paslaugas pasiskelbti ir t.t.

  4. nyksciai.lt pilietinės žiniasklaidos dalimi nevadinčiau, mat šitas puslapis priklauso V. Galvonui, t.y Tvarkos ir teisingumo partijai ir yra jų tribūna.

  5. ukmergeje valdzia truputi rankas padrebint privercia ir siaip naujienas gan operatyviai deda vilkmerge.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *