2forumUž visą socialinių tinklų atsiradimą ir vystymąsi turėtume būti dėkingi forumams, kurie pirmieji iškėlė asmenines anketas ir veiksmų statistiką. Jie labai panašūs, bet kartu ir skirtingi savo paskirtimi. Socialiniuose tinkluose visa ko ašis yra asmeninis profilis (anketa), kurioje surenkama informacija apie vartotoją. Forumuose pagrindas yra diskusijų temų kategorijos ir sub-kategorijos, kuriose registruoti vartotojai pradeda temas ir jose pateikia savo pamąstymus, įžvalgas, klausimus ir pan. Socialiniuose tinkluose svarbiausia informacija yra veiksmų eiliškumas pagal laiką surinktas į vieną eilę (log). Forumuose svarbiau paskutiniai kažkurio iš vartotojų pasisakymai, nors asmeninėse anketose taip pat galima rasti tokį veiksmų iššrašą. Socialinis tinklas dažnai surenka vartotojo veiksmus iš kitų informacijos šaltinių, tuo tarpu forume informacija kuriama vietoje ir į išorę neišeina. Galima dar surasti keletą skirtumų, tačiau šio straipsnio tikslas yra surinkti BENDRINIUS didžiausius ir populiariausius lietuviškus forumus.

Ieškodamas jų susidūriau su nedidele problema (tiksliau – dilema) – kaip teisingai įvertinti forumą? Ar labai daug  registruotų vartotojų reiškia, kad forumas yra aktyvus? Ar daug parašytų žinučių gali apibūdinti forumą, kaip naudingai ir kokybiškai bediskutuojančių žmonių bendruomenę? Deja, tai geriausiai galėtų atsakyti senieji tų forumų dalyviai. O gal reiktų forumus matuoti pagal lankomumą ir peržiūrėtų puslapių skaičių? Deja, tai slapta informacija, o Alexa, Compete ar kitų sistemų (gaunami iš papildomai diegiamos naršyklės įrankinės – browser toolbar) viešai prieinami duomenys gana iškreipti Lietuviškų puslapių atžvilgiu. Kitas momentas – forumai pagal pomėgius kartais yra daug aktyvesni nei bendriniai. Šiame straipsnyje pabandysiu išvardinti TIK bendrinius.

Biteplius.lt – turbūt neapsiriksiu sakydamas, kad tai yra didžiausias ir aktyviausias Lietuvos forumas. Toks jis jau buvo prieš 5-8 metus (pradėjo veikti 2001-jų rudenį), tada dar vadinosi Banga.lt. Forumas priklauso mobilaus ryšio operatoriui „Bitė Lietuva”, bet nesiorientuoja vien tik į mobiliasias technologijas. Per beveik dešimtmetį forumas vienija labai įvairių pomėgių žmones. Šiuo metu rodo, kad yra daugiau nei 25,000 aktyvių (yra atskiras skyrelis neaktyviems nariams) narių. Iš viso parašyta virš 18 milijonų žinučių beveik pusėje milijono temų.

Supermama.lt Forumas – kitas aktyvus forumas, kuris jau keletas metų yra praradęs „tik merginoms“ ženklelį, nes čia galima diskutuoti ne vien tik vaikučių auginimo, ar vyro dresiravimo temomis, bet ir apie santechniką, namo statybas ir t.t. Posakis „Google žino viską“ kartais yra perfrazuojamas į „Supermamos žino viską…“. Forumo statistiniai duomenys rodo daugiau nei 120 tūkstančių registruotų vartotojų, kurie iki šiol parašė daugiau nei 10 milijonų žinučių.

Forum.lrytas.lt – vieno iš lankomiausių lietuviškų naujienų portalų turi ir savo forumą. Jis labai paprastas, kartais atrodo, kad patingėta prie jo padirbėti, bet aktyvumas yra gana didelis – 1,4 milijono žinučių, kurias surašė beveik 50 tūkstančių registruotų narių.

Diskusijos.lt – phpBB sistema sukurtas bendrinis forumas. Vidutinio dydžio, nes turi apie 60 tūkstančių narių kurie parašė tik kiek daugiau nei pusę milijono įrašų. Dauguma forumų pateikia vienu metu prisijungusių narių rekordą. Didieji forumai tokiu turi tūkstančiais, šis – tik apie 450, todėl narių ir sukurto turinio santykis gana neadekvatus.

Linksmas.net – vienas didžiausių Lietuvos forumų, bet ne vien tik juokeliais užsiėmęs, bet ir diskutuojantis rimtomis temomis. 32 tūkstančiai vartotojų čia prirašė 670 000 žinučių.

Chatas.lt – forumas kaip ir visi kiti phpBB forumai – melsvas, daug kategorijų, tačiau nemažai reklamos. 7000 narių prirašė 285 tūkstančius žinučių.
Diskutuok.lt – paprastas vBulletin sistema sukurtas forumas su 11,5 tūkstančio registruotų vartotojų, kurie prirašė apie 100 tūkstančių žinučių.

Zebra.lt Forumas – dar vienas forumas, prisiglaudęs po žinomo portalo sparneliu. Zebra.lt vartotojai mėgaujasi „užsiėmusiu“ forumu su 185 tūkstančiais žinučių, kurias parašė daugiau nei 11 tūkstančių registruotų vartotojų.

Forumas.Draugas.lt – vienam iš populiariausių pažinčių portalų priklausantis forumas. Deja, nepavyko rasti statistinių duomenų, bet pagal prisijungusių vienu metu žmonių ir žinučių skaičių darau išvadą, kad nėra labai aktyvus.

Snekam.lt –paprastas forumiukas su 2,6 tūkstančio narių, kurie prirašė apie 140 tūkstančių diskusijų įrašų.

Plepek.com – dar vienas bendrinis diskusijų forumas, sukurtas „ant“ phpBB platformos. 78 tūkstančiai įrašų, kuriuos sugeneravo 7 su puse tūkstančio vartotojų. Gana maža bendruomenė…

Laikas.lt Forumas – laisvalaikio informacijai skirtas portalas turi savo forumą su 2,5 tūkstančio narių. Jų aktyvumas stebina – 120 tūkstančių žinučių.

forum.delfi.lt – jei LRytas.lt turi vieną didesnių forumų Lietuvoje, tai didžiausias ir lankomiausias portalas savo forumu visiškai nesididžiuoja. Nėra kuo čia didžiuotis 10 tūkstančių žinučių, kurias parašė 2000 narių. Į šį sąrašą šis forumas papuolė vien dėl to, kad vardas garsus, nes trčdalis lietuviškų forumų gali nesunkiai pasigirti tokiais pat skaičiauis ir nebūdami po DELFI sparneliu.

Klase.lt Forumas – neradau statistinių duomenų apie forumo aktyvumą, tad šį forumą miniu sąrašo gale. Forumas turi rimtų trūkumų. Vienas jų – navigacija tarp sub-kategorijų, kurių aktyvumas yra matomos tik įėjus į Kategorijos puslapį. Jei esate Klase.lt narys atskiros registracijos nebereikia.

Neabejoju, kad yra dar ne vienas aktyvus bendrinis forumas. Prašau duokite apie tokius žinoti. Atminkite, kad forumas turi būti bendrinis, o ne skirtas tam tikriems pomėgiams, pavyzdžiui kompiuterinių žaidimų mėgėjų forumas ar automobilio markės gerbėjų forumas.

Related Posts

5 thoughts on “Lietuvos Web 2.0: Diskusijų Forumai

  1. Įtraukiau laiko forumą. Šiaip iš pradžių galvojau, kad reiktų atkreipti dėmesį į forumo temas, bet paskui pamačiau, kad bendriniuose forumuose jos labai panašios. Aišku, kai kuriuose yra unikalių temų. Pavyzdžiui BitePlius turi atskirą skiltį, kur lietuviai diskutuoja angliškai. Tas pats Laikas.lt forumas turi atskirą skiltį kolekcionavimui (kituose tai eina po „Laisvalaiko” ar Pomėgių” kategorijų sparneliu.

    Dizaino srityje forumai nėra labai išradingi. BitePlius turi originalų dizainą, bet tie, kurie naudojasi vBulletin, PHPBB ar IPB platformomis paprasčiausiai naudojasi esamais šablonais, tad apie dizainą čia iš viso kalbėti sunku.

    Forumo funkcionalumas irgi priklauso nuo platformos, nes nieko originalaus forumų administratoriai nekuria, deja. Visi mano komplimentai yra BitePlius forumui, nes jis sukurtas naudojant savą platformą pagal poreikius, o ne pritaikant nemokamas forumų sistemas, kurios iš karto įspraudžia į rėmus.

  2. Dažniausiai interneto forumas turi konkrečią temą arba jis paskirstomas į keletą temų su atskirais subforumais. Juose galima sukurti diskusijų temas, kurias susidomėję vartotojai gali perskaityti ir į jas atsakyti.:D Internetinis forumas – dar vadinamas diskusijų forumu yra virtuali vieta internete keistis mintimis ir patirtimi. Bendravimas vyksta asinchroniškai, t. y. ne realiu laiku.:D Joa

  3. galėtu buti idomiaunes apie forumus daug prisiskaiciau . tai tai tai… tai va .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *