Lietuviški interneto įrankiai ir paslaugos: įžanga

Kai tik pradėjau klasifikuoti lietuviškus antrosios kartos žiniatinklio resursus, iš karto pagalvojau apie tai, ką aprašinėsiu toliau. Kad nenutiktų taip, kaip nutinka daugumai teminių tinklaraščių, kai staiga jie ima ir išsisemia. Pasistengsiu dar šiais metais neišsisemti. 😉

O klasifikacija tikrai baigta. Jei pasižiūrėsime į sąrašą, pamatysime, kad neaprašyta liko viešosios enciklopedijos, kurių Lietuvoje nepavyko man rasti (nors lietuviškas įrankis yra – kultivate.eu). Stebėjau kai kurių sričių lietuviškos Wikipedijos pildymą. Atrodo, kad lietuviai pastoviai nesutaria tarpusavyje dėl informacijos tikslumo ir požiūrio kampo. Tai trukdo sukurti išbaigtą lietuvišką enciklopediją internete. Beje, pasaulyje enciklopedijų rinkoje situacija ta pati – WIKI yra monopolininkė, nes visos kitos nieko geresnio pasiūlyti negali.

Dar neaprašiau lietuviškų audio portalų situacijos. Nors populiariausieji socialiniai tinklai ir bando kurti savo muzikos grotuvus, tačiau specialios audio failų saugyklos nelabai yra. Naudojamasi bendinėmis failų saugyklomis, ar net YouTube uždėjus vieną ar daugiau iliustracijų. Be abejo bet koks audio failų platinimas Lietuvoje greitai taptų nusikalstama veikla, nes būtų sukeliami ištisi atlikėjų albumai.

Pradžios puslapių taip pat neradau, nes jei kas tokius ir naudoja, tai daro su sulietuvėjusiu iGoogle ar Netvibes. GeraDiena.lt bandymas registruotiems vartotojams leisti susikurti savo pradžios puslapio informaciją iš pateiktų RSS srautų tikrai nesulygintinas su įvairių įskiepių galimybėmis iGoogle ir NetVibes, bet iniciatyvą tikrai pasveikinsiu.

PDF ar Word dokumentų dalybos daugiau vyksta per DC+ tinklus ar torrentus, nei internete. Gaila, bet tai dažnai irgi susiję su lietuvaičių noru dalintis nuskenuotomis knygomis ir žurnalais.

Taigi daugiau vartotojų turinio apraiškų Lietuvoje nepastebėjau. Jei ką praleidau pro akis, parašykite – pasistengsiu jas atverti dar plačiau 😉

Apie ką rašysiu toliau?

Symbols for web developpingToliau tinklaraštį pakreipsiu lietuviškų įrankių tematika. Šį kartą apsieisiu be klasifikacijos, nes ši sritis yra labai chaotiška, todėl klasifikuoti, grupuoti ar kaip kitaip rūšiuoti nematau prasmės. Kas gi tie įrankiai?

Interneto įrankiai yra pavienės paslaugos, kurios padeda atlikti tam tikrus veiksmus, gelbėjančius internetinio bendravimo srityje. Pavyzdžiui ilgų interneto adresų trumpintuvai (URL shortener) naudojami visuose mikrotinklaraščiuose. Kai kurios didžiausios interneto puslapių talpinimo kompanijos siūlo pasinaudoti nemokamais įrankiais interneto svetainėms kurti. Yra nemažai SEO įrankių, kurie naudingi tinklapius administruojantiems žmonėms ir tinklaraščių autoriams. O kur dar visokie lankomumo skaitikliai ir reitingavimo sistemos… Žodžiu, įrankių yra nemažai, su kuriais būtina susipažinti visiems internete naršantiems žmonėms.

Kodėl aš tai darau? Todėl, kad sunku tuos įrankius rasti paprastiems žmonėms ar tiesiog užsiėmusiems. Paieškos tikrai nemažai laiko suėda, nes lietuviškiems puslapiams vis dar sunkiai sekasi su SEO. Kita priežastis yra lietuvių kalba, kuri leidžia ieškoti daugybe formų – su linksniais ar tik vardininkais, „švepluoju” raštu ar su lietuviškomis raidėmis (rezultatai labai kartais skiriasi), galų gale vienas reiškinys gali būti vadinamas keliais vardais – anglišku, kaip antai „micro-blogging”, sulietuvintai, pavyzdžiui forumai ar socialinis žymėjimas, ir grynai lietuviškai – tinklaraščiai, pažinčių svetainės ir t.t. Nusistovėjusio pavadinimo nebuvimas reiškia, kad bus bandoma ieškoti su klaidomis, o tai apsunkina resurso suradimą. Esant tam tikram straipsniui, kuriame surinkti ir trumpai pristatyti keli vienos ar kitos paslaugo tiekėjai, išsprendžiama daug problemų. Tokius straipsnius ir bandysiu pateikti.

Kaip pasiseks – matysime per kelis ateinančius mėnesius. Aišku, nepamiršiu ir naujų web 2.0 resursų ar esamųjų reikšmingų atnaujinimų.

Related Posts

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *