Lietuviškų Web 2.0 resursų apžvalgą prieš keletą mėnesių pradėjau nuo lietuviškų tinklaraščių. Dabar vėl tenka prie jų grįžti. Tiksliau ne prie blogofermų ar pavienių tinklaraščių, bet prie vieno iš pagrindinių jų populiarinimų būdų – tinklaraščių RSS srautų agregatorių. Pirmiausiai pabandysiu paaiškinti, kas tai yra, ir su kuo valgoma, nes daugeliui šis reiškinys dar gali būti nežinomas.
RSS agregatorius yra antrosios kartos žiniatinklio įrankis, leidžiantis transluoti įvairių tinklaraščių RSS srautus automatiškai pagal laiką ar tematiką viešai. Tuo jis skiriasi nuo paprasčiausio RSS skaitytuvo (asmeniškai naudoju Google Reader ir Feedly per Chrome naršyklę, tad rekomenduoju), kuriame kiekvienas galime susidėti savo sekamus tinklaraščius. RSS agregatoriaus funkciją turi didžiausias pasaulyje tinklaraščių katalogas Technorati. Vienas populiariausių pasaulyje agregatorių yra AllTop.com, kuriame tinklaraščių ir naujienų portalų RSS srautai skirstomi pagal temas, kurios pateikiamos surūšiuotos pagal abėcėlę.
Agregatorių taip pat nereikėtų maišyti su asmeniniais pradžios puslapiais iGoogle, my.Yahoo! ir Netvibes, kurie taip pat leidžia į pradžios puslapį susikrauti savo mėgiamus RSS srautus, bet vėlgi privačiai.
Tinklaraščių agregatoriaus paskirtis – surūšiuoti visus į duomenų bazę įvestų tinklaraščių įrašus, juos pateikti skirtingais pjūviais, tokiu būdu sudarant skaitytojui galimybę stebėti, kas išpublikuojama realiu laiku. Pasižiūrėkime, ką turime Lietuvoje.
Blogeriai.net – turbūt populiariausias lietuviškų tinklaraščių agregatorius, kuriame tinklaraščiai surenkami pagal laiką. Kiekvieną dieną pateikiami dienos geriausieji (atrinkti puslapio lankytojų pagal balsavimą). Norint patalpinti tinklaraštį, reikia registruotis. Talpinant tinklaraštį galima priskirti iki 5 temų, tik nelabai aišku, kur rasti tų temų nuorodas (kpl kas jos matomos tik visų tinklaraščių puslapyje). Paspaudus ant nuorodos į įrašą puslapis atveriamas su rėmeliu viršuje, kuriame galima vertinti įrašą bei atverti kitą įrašą pagal laiką arba atsitiktinį visiškai. Visos nuorodos yra su peradresavimais, tad šis įrankis neduoda jokios naudos SEO prasme, tačiau lankomumui tikrai turi įtakos.
visiblogai.blogspot.com – jau iš adreso galima suprasti, kad tai tikrai vieno žmogaus iniciatyva. Norint patekti į šį agregatorių reikia parašyti nurodytu el. paštu ir gražiai paprašyti. Šio agregatoriaus autorius peržiūri tinklaraštį ir įdeda (apie neįdėjimo atvejus nežinau ;)) į bendrąjį sąrašą. Šis agregatorius didelės SEO vertės neduoda, nes tinklaraščiai pastoviai keičiasi. Lankomumas taip pat nedidelis.
Blogpop.lt – tinklaraščių sąranka. Taip pasivadino save dar vienas tinklaraščių agregatorius. Registruoti vartotojai gali pasiūlyti savo RSS srautus ir jie po patvirtinimo rodomi pagal tam tikras kategorijas. Paprastas, bet veiksmingas būdas populiarinti savo tinklaraštį.
Glaustai.lt – pagrindinis tikslas surinkti naujienas iš įvairių oficialiųjų žiniasklaidos portalų, tačiau kaip alternatyva pateikiami ir tinklaraščių įrašai iš RSS srautų. Gaila tik, kad nėra galimybės pasiūlyti RSS srautą automatiškai, reikia kreiptis laišku į administratorius ir mandagiai paprašyti įdėti…
Poko.lt – naujas moderuojamas tinklaraščių agregatorius, kuris pateikia įdomią kiekvieno įrašo statistiką. Tinklaraščio adresą galima pasiūlyti neprisiregistravus, nereikalingas net el. paštas, nes moderatorius rankiniu būdu ištraukia RSS nuorodos adresą ir atnaujina savo sistemą.
Taigi turime tik tiek pačių agregatorių, nors laisvai galėtume turėti dar 3, jei tinklaraščių katalogai Loger.lt, Blogis.lt ir Blogratis.lt ne tik registruotų lietuviškus tinklaraščius, bet ir trauktų jų RSS srautus pagal laiką, nes katalogizavimo funkcijas jie jau turi.
Tiesa, kiekvienas mūsų galime susikurti savo tinklaraščių agregatorių naudodamiesi tokiu įdomiu įrankiu kaip IndividURLs.com. Šis projektas daugiau skirtas išmaniųjų telefonų naudotojams, bet galima sukurtą RSS srautų rinkinuką pareklamuoti ir viešai. Tik registruojantis reiktų atkreipti dėmesį į vartotojo vardą, kuris bus puslapio adrese.
Turime lietuvišką naujienų agregatorių GeraDiena.lt, tačiau jis apsiriboja pačių pagrindinių naujienų portalų RSS klasifikavimu kategorijomis, bet ne asmeniniais tinklaraščiais.
Tikiuosi paminėjau visus agregatorius. Norėtųsi juos vadinti lietuviškai – RSS srautų surinktuvas arba RSS srautų piltuvė, bet pirmiau reikia paaiškinti angliškąjį terminą, o jau tada pratinti prie lietuviškų atitikmenų. Jei ką praleidau, parašykit, su mielu noru sąrašą papildysiu.
Šaunus įrašas, tik keletas netikslumų dėl blogeriai.net. Visų pirma dienos geriausius atrenka skaitytojai. Jie generuojami pagal lankomumo statistiką ir įvertinimus. Temų sąrašas yra visų tinklaraščių sąraše http://www.blogeriai.net/feeds/all , kur galima nusifiltruoti tinklaraščius pagal temas. Blogeriai.net buvo kurtas tam, kad neturėtų jokios įtakos SEO, dėl to, kad neskriaustų dalyvių, nes nors ir publikuojama tik dalis įrašo, vis tiek blogeriai.net gali stovėti aukščiau rezultatų sąraše negu paties dalyvio originalus įrašas.
Ačiū už pastabas, pakoreguosiu. Tik neatsisakysiu savo nuomonės, kad kategorijas sunkoka rasti. Jos galėtų būti ir pagrindiniame puslapyje, nes ten vietos tikrai yra 😉
Dėl SEO logikos tikrai yra. Teko girdėti apie rel=canonical tagą? 😉
Kategorijos skirtos kategorizuoti tinklaračius, bet ne jų įrašus, pagrindiniam puslapyje juos dėti nematau prasmės. Apie canonical tagą teko girdėti, bet nemanau kad yra prasmės jį kišti taip pat. Google uždraudžiau indeksuoti įrašų ištraukas. 🙂