Lietuvos Web 2.0: Blogai (tinklaraščiai)

Viena populiariausių asmeninio požiūrio į bet kokį įvykį ar gyvenimo objektą išraiška yra asmeninis blogas. Tai savotiška diskusijos forma, kai autorius labia aiškiai gali diskusiją moderuoti (deja, forumuose tai gali daryti tik moderatoriai, o ne temų autoriai). Blogo formatu pateikiama nemažai skirtingos asmenine patirtimi paremtos informacijos – naujienos, įvykių analizės, nusiskundimai, komentarai, literatūrinės kūrybos formos, kreipimaisi ir t.t.

Neturiu tikslo aiškinti, kas yra blogas (kiti naudojami lietuviški ir nevisai pavadinimai: tinklaraštis, dienoraštis, weblogas, žurnalas) ir kaip jį vesti. Mano tikslas yra surinkti kiek galima išsamesnį Lietuvos web 2.0 resursų katalogą. Jame turėtų būti aprašyti įrankiai tam tikros rūšies informacijai kurti ir platinti. Tokie įrankiai blogams rašyti (vadinkime lietuviškai – blogoferma) gali būti kelių rūšių:

 • Profesionalūs – sukurti žmonių išmanančių, dizainą ir programavimą, dažniausiai turintys savo vardą – domainą. Taip pat kompanijų blogai kaip firminio puslapio dalis.
 • Nemokami blogoferminiai – įvairiose blogofermose (tiek lietuviškose, tiek pasaulinėse) kuriami asmeninio pobūdžio blogai. Dažniausiai jų adresai yra po blogofermos sparneliu (tam yra savų privalumų)
 • Nemokami bendruomeniniai – įvairiose virtualiose bendruomenėse ir socialiniuose tinkluose kuriami blogai. Jie dažnai turi mažai funkcijų, bet jie automatiškai reklamuojami tos bendruomenės nariams.
 • Mini-blogai – riboto funkcionalumo blogofermos leidžiančios publikuoti blogus cituojant kituose puslapiuose randamą informaciją. Lietuvoje tokių blogofermų dar nėra. Pasauliniai atitikmenys – Tumblr, Publr, Yahoo! Meme, Posterous.

Profesionalių blogų apžvalgos nedarysiu, kadangi reiktų nagrinėti kiekvieną tinklaraštį atskirai. Daugiau dėmesio reiktų skirti nemokamoms blogofermoms ir dienoraščio funkcijoms bendruomenių portaluose ir socialiniuose tinkluose.

Nemokamos blogofermos

Lietuvoje nemokamos blogofermos daugiausiai veikia su WordPress MU sistema, kurios funkcionalumas labai panašus. Vertinant blogo kūrimo ir vedimo funkcionalumą labiausiai reiktų atsižvelgti į šiuos dalykus:

 • Blogo pavadinimo redagavimas, aprašymas viršuje (header) ir apačioje (footer)
 • Galimybė įdėti trečių šalių HTML ir JAVAscript kodus – lankomumo statistika, nuorodos į draugų puslapius, Facebooko puslapio kodas ir t.t.
 • Blogo įrašo adreso redagavimo galimybė
 • WYSWYG teksto redaktorius

Nemokamų blogofermų srityje lietuviai dviračio neišradinėja ir naudoja laiko ir milijonų vartotojų patikrintą WordPress platformą. Nesunkiai ir greitai blogus galima sukurti šiose blogofermose:

Blogas.lt – didžiausia, populiariausia, mėgstamiausia, lankomiausia ir kitokia –iausia blogoferma. Viena problemėlė – nemokamas planas rodo reklamą, ko nedaro kitos blogofermos.

Blogr.lt – leidžia pasirinkti po kokio domeno sparnu bus blogas – private.lt, fire.lt ar blogr.lt. Taip pat galima nukreipti į savo pasirinktą domainą.

Write.lt – nauja blogoferma, taip pat be reklamos.

Blog.lrytas.lt – portalo lrytas.lt (priklauso laikraščiui „Lietuvos Rytas“) įrankis leidžiantis vartotojams kurti savo blogus. Aišku, paskutiniai įrašai papuola į vieną iš lankomiausių Lietuvos portalų namų puslapį, todėl gali sugeneruoti labai daug lankytojų. Ne veltui Lietuvos Web 2.0 Blogas vedamas čia.

Blog.delfi.lt – paprastesnių WordPress funkcijų blogoferma iš lankomiausio Lietuvos portalo (Delfi.lt jau keli mėnesiai lenkia pagrindinį konkurentą One.lt).

Diena.lt/blogas – naujo el. laikraščio Diena.lt blogų sistema. Keista, kad 15min.lt, Alfa.lt ar Balsas.lt vartotojams „iš gatvės“ bloginti neleidžia.

VerSion.lt – kol kas tuštoka blogoferma, kurioje vartotojai gali susikurti savo tinklaraštį.

Blogas.Sala.lt – Sala.lt kažkadabuvo radijo stoties M-1 portalas. Nežinau, ar išliko ir dabar, bet pagal priežiūros lygį sprendžiu, kad nelabai, nes M-1 labai pažengęs technologiškai ir socialiai, o ši blogoferma atrodo kiek pasenusi. Tačiau pagrindinė funkcija – sukurti blogą veikia.

PoPo.lt – dar viena blogoferma, kurioje galima kurti ir rašyti savo tinklaraščius. Sistema sukurta naudojant WordPress sistemą, kuri blogeriams neblogai žinoma.

Neabejuju, kad yra dar kitų blogofermų. Jei žinote, parašykite į komentarus, atnaujinsiu sąrašą.

Socialinių tinklų dienoraščiai

demotivators_2079_1039601Vadinsiu juos „dienoraščiais“ todėl, kad socialiniuose tinkluose ir virtualiose bendruomenėse rašomi blogai yra tik dalis iš paslaugų paketo, o ne pirmo svarbumo įrankis. Jiems dažnai trūksta elementarių funkcijų (įdėti foto ar video failą, negalima redaguoti HTML, neįmanoma redaguoti įrašo ar pačio blogo adreso (URL). Paminėsiu tik keletą žymiausių socialinių tinklų su dienoraščių funkcija.

Iš karto reiktų atkreipti dėmesį į vieną iš pagrindinių tokių blogų funkcijų – ar įrašai matomi neprisijungusiems vartotojams ar ne. Tai svarbu ne vien tik dėl reklamavimo socialiniuose tinkluose ir kituose puslapiuose ar komentaruose, bet ir dėl paieškos sitemų, kurios indeksuoja tik viešus puslapius. Kam rašyti blogą, jei jo neįmanoma bus rasti per Google?

BitePlius.lt – čia kiekvienas vartotojas gali rašyti savo dienoraštį, o įrankis taip ir vadinasi „Dienoraščiai“. Galima įdėti nuotrauką, dienoraščio įrašai matomi neprisijungusiems vartotojams. Dienoraščio įrašo adresas yra labai ilgas ir sudėtingas – /lt/2content.content_view_diary_other/2135958.467331-=(620825450 todėl sunku jį reklamuoti.

Klase.lt – vartotojai taip pat gali kurti savo dienoraščius skiltyje „Mano Dienoraščiai“. Visų vartotojų dienoraščiai matomi viešai. Jų URL generuojamas iš įrašo pavadinimo, todėl paieškos sistemoms jie priimtini ir gana patogųs reklamavimui kitiuose puslapiuose.

Pazintys.lt – turi savo blogų skyrelį. Savo dienoraščius galima rašyti naudojant nesudėtingą Grafinį redaktorių, kuris leidžia įdėti nuorodas, paryškinti ir spalvinti tekstus, įdėti paveikslėlį. Laukelis raktažodžiams sako, kad kūrėjai rūpinosi blogo įrašų randamumu paieškos sistemose. Blogų įrašai vieši, URL sudaromi iš pavadinime esančių žodžių.

Frype.lt – dienoraščiai yra matomi tik prisijungusiems vartotojams. URL ilgas ir pilnas skaičiukų, todėl paiešoms sistemos nematomas ir nenaudingas.

Zebra.lt – asmeniniai dienoraščiai talpinami skyriuje „Gyvenimai“. Jie matomi neprisijungusiems vartotojams, bet jų URL sudaro skaičiai, todėl paieškos sistemoms nenaudingi.

Point.lt – dienoraščiau turi savo skiltį. Matomi viešai. Paieškos sistemos juos aptinka, nors jų adresas ir iš skaičių.

Junkis.lt – šiame socialiniame tinkle dienoraščiai ne tik vieši ir su „normaliais“ URL’ais, bet dar ir turi funkciją, leidžiančią išpublikuoti patikusį įrašą į įvairius socialinius tinklus. Aišku, gairės (dar vadinamos žymelėmis arba tiesiog tag‘ai) palengvina navigaciją, jei ieškoma konkrečios temos.

eSports.lt – ši virtuali bendruomenė vienija kompiuterinių žaidimų mėgejus ir visus kas domisi tokiais laiko praleidimo būdais kaip Counter Strike, Quake, Warcraft ir t.t. Registruoti vartotojai gali pasidalinti savo patirtimi su bendraminčiais rašydami savo blogus.

Games.lt – dar viena žaidėjų bendruomenė savo nariams suteikianti galimybę pasidalinti ne vien tik žaidimų patirtimi, bet ir gyvenimiška. Tinklaraščiai rašomi abie viską, tačiau pagrindinė tema vis tiek lieka įvairūs kompiuteriniai žaidimai.

Jei žinote kitų socialinių tinklų, pažinčių svetainių ar forumų, kurie leidžia rašyti blogus, praneškite komentaruose. Pažadu peržiūrėti ir papildyti.

Jei turėjote kantrybės ir šį blogų rašymo įrankių sąrašą perskaitėte iki galo, sutiksite, kad Lietuvoje turime tikrai nemažai vietų, kuriose galime išreikšti save per asmeninį ir asmenišką raštą. Blogerių daugėja kas dieną, žmonės dalinasi informacija ir taip daro šį žanrą vis populiaresnį. Belieka išpopuliarinti ir pradėti uždirbinėti pinigus. Bet tai jau kita tema…

Kituose įrašuose pasistengsiu panagrinėti kitų rūšių informacijos pateikimą – nepriklausomus straipsnius ir pranešimus spaudai.

19 komentarų apie “Lietuvos Web 2.0: Blogai (tinklaraščiai)”

 1. DVIPRASMYBĖS pavadinime – kas bloGAI? o gal BLOgai…

  Gražus žodis – tinklaraštis.
  Gaila, kad autorius jo negirdėjo.

  Be to, autorius galėtų ir patsai antrosios kartos žiniatinklyje
  padirbėti, ir visiems laikams pamiršti „WEB 2.0”.

 2. Autorius puikiai žino žodį „tinklaraštis”. Žodis „Blogas” buvo vartojamas tyčia 🙂

  Antrosios kartos žiniatinklį irgi žino, bet specialiai nevartoja, nes galima ir trumpiau sugalvoti 🙂

  Ten ir kitų netaisyklingų žodžių buvo panaudota…

 3. Dalies iš šio sąrašo, turiu prisipažinti, nežinojau… tačiau žinau dar kelis, kurių čia nėra:
  esports.lt – žinau, kad jie tokį turi bet nesinaudojau, nemokamas
  games.lt – premium paketo dalis. Pagal koncepciją su biteplius.lt gal gali konkuruoti.
  skycommunity.lt – sukauptus taškus galima iškeisti į kažkokią paslaugą (pvz. tinklaraštį)
  akl.lt – kiek pamenu irgi turi kažkokiu adresu pasiekiamą nuosavą tinklaraščių sistemą. Nieko negaliu teigti kol kas apie ją, nes nesinaudojau.

 4. Atgalinis pranešimas: Ko prirašiau 2009 metais savo tinklaraščiuose @ Mariaus raštliava

 5. Atgalinis pranešimas: Lietuvos Web 2.0: straipsnių katalogai ir pranešimai spaudai

 6. Atgalinis pranešimas: Lietuvos Web 2.0: žymėjimo katalogai (socialinės nuorodos)

 7. Atgalinis pranešimas: Lietuvos web 2.0 resursai: klasifikavimas

 8. Atgalinis pranešimas: Lietuviškų tinklaraščių RSS agregatoriai

 9. Nebeveikė tik eblog.lt 🙂 Tai labai maža dalis iš išvardintųjų. Be to pridėjau version.lt ir Blogas.sala.lt, taip kad sąrašas tik pasipildė 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: