Lietuvos Web 2.0: video portalai

videoGeriau vieną kartą pažiūrėti, negu perskaityti apie tai 100 puslapių… Su šia mintimi sutiks didžioji dauguma internetu aktyviai besinaudojančių žmonių. Vaizdo medžiaga yra vienas iš geriausių būdų trumpai perteikti kuo daugiau informacijos, nesvarbu ar tai būtų pamokymai kaip užsirišti kaklaraištį, vaizdo klipas apie tam tikras paslaugas, asmeninis video blogas (vlogas) ar muzikinis vaizdo klipas. Vaizdo medžiaga yra nuostabus būdas parodyti kiekvieno iš mūsų gyvenimo nuotrupas, įspūdžius, pasiekimus.

Turbūt manote, kad šia tema diskutuoti neverta, nes pasaulyje yra vienas vardas – YouTube. Deja, yra ir kitų vardų, nors Youtubas ir laikomas vaizdo medžiagos platinimo karaliumi. Vienintelė tokio dydžio portalų problema yra navigacija pagal video kalbas. Jei norite matyti video iš Lietuvos, susidursite su nemažai problemų. Beje, YouTube naudojamas marketinginiais tikslais, todėl kai kuriems vaizdeliams pavadinimai duodami visiškai ne apie tai, kas juose vaizduojama. Taip jie atsiranda paieškos rezultatuose ir yra visiškai nesusiję su ieškomais raktažodžiais savo turiniu. Jei ieškome bendrinių terminų, kurie vartojami ir lietuvių kalboje, greičiausiai norimo rezultato iš karto nerasime… Žodžiu, kuo didesnis portalas, tuo jame didesnė netvarka, tuo sudėtingiau greitai surasti tai ką nori. Tai visų globaliųjų socialinių tinklų problema, todėl interneto vartotojai atsigręžia į lokalizuotus produktus.

Kur galima pasižiūrėti lietuviškų vaizdelių? Yra keletas portalų, tačiau prieš pradedant juos vardinti reikėtų truputėlį išskirstyti juos pagal funkcionalumą:

  1. Vaizdo bylų talpykla – portalas, kuriame registruotas vartotojas įkelia vaizdo failą iš savo kompiuterio, ir, suvokdamas atsakomybę už autorines teises, padaro jį viešai prieinamą visiems.
  2. Vaizdelių dalykla – portalas, kuriame nebūtina registruotis, nes bet kas gali įkelti nuorodą į kitur patalpintą vaizdo medžiagą ir ją aprašyti. Lai lyg nuorodų dalinimasis (social bookmarking), tik puslapių su video failais.
  3. Vaizdo klipų portalas – vieta, kur vartotojai dalinasi profesionaliai sukurtais vaizdo klipais, kuriuos rado kituose puslapiuose.

Lietuvoje aptikau visų trijų rūšių portalų, tad norėčiau juos išvardinti ir trumpai pristatyti.

Vaizdelių talpyklos

Vaizdo talpykla yra gana sudėtingas technologinis produktas. Sudėtingumas yra ne paties portalo funkcionalumas, bet vaizdo suspaudimo, translavimo, saugojimo ir įeinančių ir išeinančių duomenų srautų valdymo srityse. Galbūt dėl to Lietuvoje tokių portalų nėra labai daug. Jų sukūrimas ir palaikymas – didelė investicija, reikalaujanti ne tik talpių tarnybinių stočių (serverlių), bet ir marketinginės jėgos įtikinant vartotojus, kodėl jie turėtų savo vaizdelius dėti pas juos, o ne į YouTube, Metacafe, VodPod, Brightcove, Daily Motion, Imeem, Truveo, Yahoo! Video ir dešimtis kitų pasaulinių gigantų.

Videogaga.lt – pats didžiausias ir populiariausias lietuviškas video portalas, priklausantis tiems patiems savininkams kaip ir didžiausias lietuviškas socialinis tinklas one.lt

SuperVideo.lt – nenuostabu, kad priklauso tiems patiems kaip ir kitas didžiulis socialinis tinklas klase.lt. Atrodo, kad socialinių tinklų savininkai ir kūrėjai pajėgūs išlaikyti tokias video talpyklas.

Vaizdelis.lt – neapsiriboja vien tik vaizdelių talpinimu, bet talpina ir kitų formatų daugialypės terpės (multimedia) medžiagą.

Holivudas.lt – socialinis tinklas video talpintojams. Nuo kitų virtualių bendruomenių skiriasi statusų pasiskirstymu (režisierius, prodiuseris, kritikas), originalia reitingavimo sistema (oskarai, o ne taškai), konkursais ir t.t.

Jei žinote daugiau – parašykite į komentarus.

Vaizdelių platinimo portalai

Populiariausi vaizdeliai yra įvairūs juokingi namų vaizdeliai, ekstremalios, o kartais ir žiaurios bei tragiškos situacijos, originalios reklamos. Jei nufilmavote savo augintinį miegantį ir tyliai šnabždate „kaip gražiai jis miega…“, toks video liks žinomas tik jums. Yra nemažai virtualių bendruomenių ir portalų, kurios leidžia vartotojams patalpinti įvarius juokelius – video, nuotraukas, mp3 failus, anekdotus. Deja, jie tik iš dalies atlieka vaizdo medžiagos platinimo funkciją. Pasižiūrėkime, kas ją atlieka geriausiai.

videomanija.lt – leidžia įdėti video net nesiregistravus, tačiau visus vaizdelius turi peržiūrėti administratorius

video.apipi.lt – pramogų portalo dalis, skirta vaizdeliams platinti.

video.vtv.lt – naujienų portalų dalis, skirta įvairiems vaizdeliams platinti. Jei apsilankysite visose trijose, pamatysite labai panašų dizainą. Tai vienos kompanijos sprendimas lengvai integruojamoms vaizdo failų galerijoms iš clipper.lt. Garsiausi pasauliniai tokios paslaugos atitikmenys – Vimeo ir Brightcove be viešų talpyklų dar siūlantys ir internetinių vaizdo grotuvų paslaugas.

videoplius.lt – jau nepriklausoma vaizdelių platinimo tarnyba, taip pat apsiribojanti tik vaizdeliais iš YouTube.

Pasauliniai tokio tipo portalai skiriasi gana žymiai nuo to ką turime Lietuvoje. Visų pirma vaizdelius galima talpinti ne vien tik YouTube, bet ir kitose talpyklose. Svarbiausias turinys tokiuose portaluose yra lankytojų palikti komentarai. Pasižiūrėjus lietuvaičių produktus atrodo, kad jie padaryti tik tam, kad domenai neliktų tušti.

Būtų įdomu pasižiūrėti ne į clipper.lt sukurtas sistemas, tad, jei žinote, duokite nuorodą komentaruose.

Vaizdo klipų portalai

Idėja labai paprasta – surūšiuoji vaizdo klipus pagal žanrus ir surinkęs juos iš YouTube sukeli. Kad tai daryti neprailgtų, pasitelkiama muzikos mylėtojų armija. Lietuvoje gal armijos nesurenkama, tačiau entuziastų kuopelės yra, kurios ne tik palaiko domainus ir kuria tam tikrą turinį, bet ir surenka įvairius klipus.

Videoklipas.lt – neramina paskutinio klipo įkėlimo data – SEL klipas buvo įkeltas prieš mėnesį. Senokai… Beje, portalas vis tiek yra gana originalus, kadangi kaip aprašymas pateikiamį originalųs dainos žodžiai. Kyla klausimas, kas čia svarbiau – dainų žodžiai (lyrics) ar vaizdo klipas?..

Vmuzika.lt – taip pat gana apleistas portalas, talpinantis ir lietuviškus vaizdo klipus ir įrašus iš lietuviškų TV laidų.

VideoMuzika.lt – tų pačių kūrėjų kaip ir vmuzika.lt darbas. Esmė tapati, dizainas kitas. Tokius video portalus labai nesunku sukurti naudojant PHPsugar.com turinio valdymo sistemą (TVS).

Jei žinote daugiau, netylėkite, pasidalinkite ne tik su manimi, bet ir visais skaitytojais.

Apibendrinti rastus resursus galėčiau paprastai – produktų yra, kokybės – NE. Turime labai puikių dizainerių ir programuotojų, kurie tikrai galėtų sukurti dėmesio vertus projektus. Deja, trūksta marketingo specialistų, kurie suvoktų, kad kiekvienas puslapis = 5 reklaminio skydelio parodymai. Jei nedaroma ir netobulinama dėl abejonių, ar tokie dalykai atsipirks, tada reikia susirūpinti kokius marketingo šulus paruošia dešimtys lietuvos aukštųjų universitetinių ir neuniversitetinių mokyklų.

Beje, kitame įraše pabandysiu apžvelgti mokslams skirtus resursus, kurie yra tapę tikrais aukso kalnais. Nori referato – siųsk SMS už 2 lt!

1 komentaras apie “Lietuvos Web 2.0: video portalai”

  1. Nelabai paskutiniu metu daug ko naudojuosi iš lietuviškų, bet galiu teigti, kad vaizdelis.lt kone jau miręs ir įtariu, kad jau ilgai nebegyvuos.

    Jei gerai pamenu Videogaga.lt turi gana didelį minusą, norint įterpti ten patalpintus filmukus pas save tinklaraštyje. Duodamas toks kodas, kad būtinai visvien reikia apsilankyti Videogaga.lt tinklalapyje norint peržiūrėti medžiagą.

    Clipper.lt kūrėjai beje paskutiniu metu bando su http://www.cinemeo.com/ skverbtis į tarptautinę rinką. Kol kas veikia kaip closed beta. Kol kas vienintelį šią platformą žinau naudojančią tik vieną svetinę http://video.games.lt/

    Kelių iš šio sąrašo nežinojau. Dėkui! 🙂

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

%d bloggers like this: